Кламер БГ - Новини: Eпидемията е влошила контрола на диабета у нас

Eпидемията е влошила контрола на диабета у нас

България

|
Ср, 10 Ноем 2021г. 15:33ч.
Eпидемията е влошила контрола на диабета у нас

Проф. Цветалина Танкова (вляво), Деян Денев и Елисавета Котова

Пандемията е влошила контрола на диабета у нас. 39% от всички хора с диабет или около 200 000 души са забавили, а 2%, или около 10 000 диабетно болни, са прекратили лечението си. Данните са от онлайн проучване сред пациенти с диабет на Националната пациентска организация (НПО), проведено сред 281 души в периода 29 септември – 20 октомври. Те бяха представени от проф. Цветалина Танкова, ръководител на Катедрата по ендокринология в МУ-София и началник на Клиниката по диабетология в университетската специализирана болница по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" по повод наближаващия Световен ден за борба с диабета – 14 ноември.

Захарният диабет не увеличава риска от заразяване със SARS-CoV-2, но е рисков фактор за бързо прогресиране, тежко протичане и смърт при Covid-19. При добър контрол на диабета рискът от тежко протичане на заболяването е сходен с този на останалото население, обясни проф. Танкова. Тя обясни, че вече се наблюдава нов вид диабет, който се появява при пациенти с коронавирус и именно при тях е отчетена три пъти по-висока смъртност.

Проучването на НПО показва още, че епидемията затруднила достъпа до специалист ендокринолог на 45% от анкетираните. При 26% от запитаните се е наложило прекъсване на терапията. 71% са отложили или отменили медицински преглед, а 51% - посещение в болница. Според 34% от анкетираните контролът на кръвната им захар се е влошил по време на пандемията. Според 80% от анкетираните наличието на електронно здравеопазване би улеснило достъпа до здравна грижа в условията на пандемия. 94% биха искали терапията им да бъде отпускана изцяло по електронен път без изчакване на комисия в РЗОК.

Според проф. Танкова, негативният ефект на Covid-19 изисква повече инвестиции в грижата за хората с диабет, което включва оптимален гликемичен контрол, контрол на сърдечно-съдови рискови фактори и начина на живот, придържане към терапията и подкрепа.

Елисавета Котова от Националната пациентска организация заяви, че пандемията е затруднила достъпа на хората с диабет до специалист, но са имали осигурена гореща телефонна линия, на която са получавали подкрепа и полезна информация. Тя добави, че електронните рецепти са облекчили пациентите и изрази надежда, че скоро страната ни ще разполага с цялостно електронно здравеопазване. Заради повишения риск от по-тежко протичане на Covid-19 при хората с диабет, Котова призова пациентите да се ваксинират срещу вируса.

"В условията на пандемия пациентите с хронични заболявания имат доказано занижени здравни показатели поради затруднения достъп до медицински специалисти и лекарствено лечение. В резултат здравната ни система се сблъсква с повишаване на разходите, произтичащи от усложненията и нуждата от допълнително лечение на пациентите заради лош контрол на здравното им състояние", коментира Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM). По думите му здравната система в България трябва да бъде подготвена за негативните последствия от пандемията. Според него са необходими спешни, проактивни действия от институциите за увеличаване на инвестициите в здравна грижа и превенция на диабета и за облекчаване на достъпа до терапия включително чрез дигитализация. Той допълни, че трябва да се намали максимално риска от сблъсък на пациентите с диабет с Covid-19 като им се осигури достъп до лечение без забавяне в резултат на административни процедури.

Намерението за въвеждане на електронни протоколи за назначаване на терапия е положителна стъпка, отбеляза той, но не бива пациентите да чакат 15 дни за одобрение на протокола от РЗОК, за да получат лекарствата си.

Ако протоколите са валидни от момента на издаването им от специалист, а не след валидиране от страна на касата, диабетиците ще могат да получават терапията си веднага, а НЗОК да осъществява последващ контрол. Това може да се случи още със следващия анекс към Националния рамков договор, а диабетната грижа е подходяща област този подход да бъде тестван пилотно, обясни Денев.

mediapool.bg