Около 40% от най-бедните са успели да повишат доходите си в периода 2010-2013 година и да “избягат от бедността“ показва анализът на Института за пазарна икономика “Бедността в България”, представен в понеделник.
Икономистът от ИПИ Петър Ганев коментира, че не бива да се спекулира с понятието “избягали от бедност“, тъй като това не са хора, които нямат проблеми с доходите си, но статистически е важно, че част от тях успяват да подобрят материалното си положение.
В анализа домакинствата са разпределени в пет групи според дохода им, като в първата са 20-те процента най-бедни домакинства, а в последата пета група са 20-те процента най-богати домакинства.
Данните показват, че 14% от най-бедните временно са успели да избягат от групата на бедните, но отново са се върнали в нея в рамките на периода.
45% от най-бедните са останали в бедност през целия период, което според анализаторите означава, че близо 10% от цялото население е в трайна бедност.
В тази група са концентрирани хора с много ниско образование и такива, които дългосрочно са без работа, както и определени високорискови групи - самотни възрастни, хора с увреждания, многодетни семейства в гета и др. Излизането от бедност на тези групи изисква конкретни мерки, които задължително минават през образованието и квалификацията, и стигат до по-добро таргетиране и ефективност на социалните програми.
Намирането на работа е основният фактор за излизането от бедност, тъй като според данните две трети от избягалите от бедност в периода живеят в домакинство, в което има доходи от труд. А една трета от “избягалите” от бедност са повишили доходите си значително.
Ниското образование и липсата на работа са основните фактори за попадане сред най-бедните 20% от домакинствата. И обратно - висшето образование гарантира присъствие в горната част на стълбицата на доходите.
Явор Алексиев, икономист от ИПИ, посочи, че е значителен делът на пенсионерите, които са успели да избягат от бедност, тъй като са с твърди доходи и успяват в кризисните години без да подобряват благосъстоянието си, да се окажат в по-горна група на доходното разпределение.
Причината е, че когато човек загуби работата си, доходите му падат много по-рязко, отколкото при пенсионерите, обясни Алексиев.
mediapool.bg