Семействата на 3 459 деца месечно ще могат да получат компенсации до края на годината за това, че децата не са приети в общински ясли и яслени групи в градините. За толкова ще стигнат гласуваните с бюджета за 2023 г. 10 млн. лева за тази цел, като мярката ще действа със задна дата от юни.
Това става ясно от проектонаредбата за условията и реда за предоставяне на компенсациите, публикувана от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане. Броят на децата, които ще имат право на компенсации е нищожен на фона на огромния брой неприети деца в яслите. Само в София те са над 8 000.
До 413 лв. компенсация за дете
413 лева е максималният месечен размер на средствата за компенсация на родителите, чието дете не е прието в общинска ясла.
Тази сума представлява средният месечен размер на средствата от държавния бюджет за издръжката на едно дете в предучилищното образование в общинските и държавните детски градини и училища за съответната календарна година.
Парите могат да се използват за покриване на разходи при посещение на частна ясла или ако семейството има сключен договор с детегледачка, но утежняващо условие е, че тя трябва да е с диплома по предучилищна педагогика, за медицинска сестра, акушерка, лекарски асистент или фелдшер.
През 2022 г. за компенсации бяха предвидени в държавния бюджет едва 600 хил. лв., които се оказаха крайно недостатъчни и се наложи да се търсят други варианти за осигуряването и изплащането им.
Кой има право на компенсация
От помощта имат право да се възползват родителите на децата от тримесечна до тригодишна възраст, които не са приети в общински детски ясли или яслени групи в общински или държавни детски градини поради липса на свободни места.
Родителите имат право да получат средства за компенсиране на разходите им, пряко свързани с отглеждане, възпитание и обучение на децата им, ако едновременно са изпълнени следните условия:
Детето е кандидатствало за прием в общинска детска ясла или яслена група на общинска или държавна детска градина, в чийто прилежащ район се намира настоящият адрес на детето, по ред, определен от съответната община, и не е прието поради липса на свободни места;
Детето не е записано в общинска детска ясла или в яслена група на общинска или държавна детска градина;
Общината по настоящия адрес на детето не e предложила на родителите друго място в общинска детска ясла или яслена група в общинска детска градина поради липса на свободни места във всички общински детски ясли и общински детски градини в прилежащия район;
Родителите не получават подпомагане от държавния бюджет, с изключение на месечни помощи за отглеждане на дете по Закона за семейни помощи за деца, или подпомагане за сметка на оперативни програми за същите дейности.
За отглеждане на детето не се ползва отпуск по Кодекса на труда за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст.
Само в София неприетите деца са над 8000
Основният брой на децата, които не са приети в общински детски ясли или яслени групи поради липса на свободни места, е концентриран в няколко от големите градове на страната.
Така например, на 100 деца в София-град осигуреността с места е 22%, в община Пловдив – 17%, в община Варна – 18%, в община Бургас – 20%. По данни на НСИ към 31.12.2022 г., както и към 30.06.2023 г., броят на кандидатствалите деца е около два пъти по-голям от броя на местата в общинските детски ясли и яслените групи в общинските и държавните детски градини, съответно и приемът на деца е два пъти по-малък от броя на кандидатствалите.
За Столична община към 30.06.2023 г. броят на кандидатствалите деца е 13 389, а броят на приетите деца за този период е 5 382. За община Варна за същия период броят на кандидатствалите деца е 2 352, а броят на приетите деца за този период е 1 346.
От МЗ посочват, че мярката за компенсиране на неприетите деца ще действа успоредно с процеса на строеж на детски ясли и детски градини с яслени групи до осигуряването на място за всяко дете от тримесечна възраст до 1 септември в годината, в която навършват тригодишна възраст.
mediapool.bg