Кламер БГ - Новини: НАСА отмени изтрелването на мегаракетата си до Луната (Обновена)

НАСА отмени изтрелването на мегаракетата си до Луната (Обновена)

Свят

|
Пон, 29 Авг 2022г. 16:19ч.
НАСА отмени изтрелването на мегаракетата си до Луната (Обновена)

Сн. ЕПА/БГНЕС

Теч на гориво и след това проблем с двигателя по време на финалната подготовка за излитане накараха НАСА да отмени изстрелването на своята мощна ракета до Луната в понеделник, предаде Асошейтед прес.

Следващият опит за изстрелване ще се състои най-рано в петък.

И четирите двигателя R-25 от ядрото на ракетата трябваше да бъдат "кондиционирани" с криогенно гориво, за да се достигнат правилната температура за изстрелване, но един от четирите не успя да реагира, уточниха от НАСА.

По-рано стана ясно, че теч на гориво е прекъснал обратното броене на изстрелването на новата лунна ракета на НАСА, появявайки се отново на същото място, както и по време на генералната репетиция през пролетта, предаде междувременно Асошиейтед прес.

Диспечерите мигновено временно са преустановили операцията по зареждане с гориво, която вече закъсняваше с около час заради гръмотевични бури. Те бавно са възобновили процеса, за да се потвърди, че наистина е ставало въпрос за изтичане на гориво, а не на дефектни сензори, но алармите са наложили още една временна пауза в обратното предстартово броене.

Новата ракета на НАСА - най-мощната в света, се готвеше да полети от Флорида на шестседмична тестова мисия до Луната, петдесет години след последния полет от програмата "Аполо".

Мисията "Артемис 1" (Артемида 1) има за цел да постави началото на американската програма за завръщане на Луната, да установи трайно присъствие на нея и да я използва като трамплин за бъдещи мисии до Марс.

В рамките на "Артемис 1", която ще продължи 42 дни, капсулата "Орион" без екипаж ще бъде изстреляна в орбита около Луната. Целта е да се провери безопасността й за бъдещите астронавти, които ще стъпят на повърхността на естествения спътник на Земята. Сред тях ще бъдат първата жена и първия цветнокож човек. Досега на Луната са стъпвали само бели мъже.

"Тази мисия въплъщава мечтите и надеждите на много хора. Сега сме поколението "Артемис"", каза през уикенда ръководителят на НАСА Бил Нелсън.

Изстрелването бе планирано за 8.33 часа местно (12.33 часа по Гринуич) от стартова площадка 39B на космическия център "Кенеди" във Флорида.

Вероятността бе за 80 процента благоприятно време за навременно изстрелване в началото на двучасовия стартов прозорец.

В случай на дъжд или гръмотевична буря 98-метровата оранжево-бяла ракета Ес Ел Ес (SLS, Спейс Лонч Систъм) няма да може да излети.

Пълненето с гориво на резервоарите започна в нощта на неделя срещу понеделник, но със закъснение от около час заради високия риск от мълнии в този момент.

В знак на променящите се времена стартът щеше да бъде даден от жена - Чарли Блекуел-Томпсън. Жените съставляват 30 процента от работната сила в стартовата зала - срещу само една по време на "Аполо 11".

Изстрелването се очакваше да бъде наблюдавано от между 100 000 и 200 000 души, сред които вицепрезидентката на САЩ Камала Харис.

В допълнение към метеорологичните условия, технически проблеми могат да доведат до отлагане на изстрелването до последния момент, предупреждават служители на НАСА, като подчертават, че това е тестов полет.

Ако планираният старт бъде отложен, са предвидени две резервни дати - на 2 и 5 септември.

14 камери, изработени от българи, контролират полета

Четиринадесет камери, изработени от българи, са разположени по тялото на новата мегаракета на НАСА - 98-метровата Ес Ел Ес (SLS, Спейс лонч систъм). Това съобщи главният им конструктор инж. д-р Петко Динев, цитиран от БТА. Оптичните уреди ще контролират правилната работа на двигателите, излизането на горивото, откачването на степените и освобождаването на новата спускаема капсула "Орион", по време на първия полет на ракетата от мисията Артемис 1 днес от стартовия комплекс 39B в космическия център "Кенеди" във Флорида.

Камерите, които ще следят полета към Луната, са от линията Bobcat, създадени във фирмата на казанлъчанина Петко Динев. Те издържат на температури от минус 40 до плюс 85 градуса, много силни вибрации и ускорение 100 пъти по-високо от земното. Обективът е специално изработен. Освен на конструкцията, сънародникът ни е автор и на кода, и на схемите на космическия оптичен уред.

Всички платки на камерите са тествани в България, насищането на компоненти върху тях, подготовката и изработването на корпуса им са реализирани също у нас. Камерите са сглобени в офиса на компанията в Бока Ратон, Флорида, също от българи. Работещи зад океана наши сънародници направили трасировката на платките. Можем с гордост да кажем, че изделията са дело на български ум и ръце, заяви Петко Динев, който е доктор на науките в САЩ.

Петко Динев е възпитаник на математическата гимназия в Казанлък. Негов класен ръководител бил популярният физик Теодосий Теодосиев, випускът на Динев бил първият за младия тогава учител.

Динев е работил и в лаборатория в Стара Загора, в която правели системи за лазерна локация, с цел откриване шпионските спътници на САЩ. Бил е и асистент в Техническия университет в София. През 1996 г. защитил докторантура по цифрова обработка на изображенията в Атлантик юнивърсити, Флорида. Шест месеца след пристигането му в САЩ започнал работа в НАСА, пет години по-късно преминал в сферата на телекомуникациите.

В момента компанията на Динев произвежда богата палитра от продукти – високотехнологични камери, видеокарти, цифроващи информацията в компютър, както и системи за автоматичен контрол на производството.

mediapool.bg