Кметовете на 12 големи града в Северна Америка, Европа и Африка обещаха миналата седмица да пренасочат парите си от изкопаеми горива към зелени сгради, енергия, транспорт и други инвестиции, за да подпомогнат възстановяването от пандемията и да се борят с климатичните промени, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА в понеделник.
В групата от градове, които подписаха декларация, ангажираща ги да се откажат от въглища, петрол и газ, живеят над 36 милиона души и притежават над 295 милиарда долара активи.
Водени от Лондон и Ню Йорк, те се споразумяха да предприемат всички възможни стъпки, за да се лишат от компании за изкопаеми горива, чиито активи са под прекия им контрол, призовавайки и пенсионните фондове, управляващи парите им, да направят същото.
Време е градовете да се откажат от инвестиции в изкопаеми горива и да ускорят зелените инвестиции, които са в основата на нисковъглеродните работни места, каза кметът на Лондон Садик Хан.
В Лондон показахме, че отказът е възможен и дори е от съществено значение за бъдещето ни, добави той в комюнике.
Кан се ангажира през 2016 година да работи с Лондонския пенсионен фонд (LPFA), за да оттегли активите си от компании за изкопаеми горива. Фондът намали и активите си в компании като "ЕксънМобил" (ExxonMobil), "Шел" (Shell), БиПи (BP) и "Коул Индия" (Coal Indiа).
Делът на активите на Лондонския пенсионен фонд, инвестирани в компании, които замърсяват околната среда, е намалял от 1 процент или 43.6 милиона лири (56 милиона долара) до около 0.2 процента в момента, по данни на властите в Голям Лондон. Междувременно фондът е увеличил зелените си инвестиции от 93 милиона лири до около 135 милиона лири, което е около 3 процента от сегашните му активи, според високопоставени лица от кметството.
Заместник-кметът на Лондон за околната среда и енергията Шърли Родригес, заяви, че целта е пенсионният фонд да се откаже изцяло от изкопаемите горива. Тя обаче отбеляза, че много градове като Лондон имат ограничен контрол върху управлението на активите си и не могат да постигнат промяна от днес за утре.
Отделните градове могат да намерят инструкции как да го направят в набора от механизми, представени от Лондон и Ню Йорк миналата година, добави тя.
Другите градове, които се присъединиха към декларацията за отказа от изкопаеми горива са: Берлин, Бристъл, Англия, южноафриканските Кейптаун и Дърбан, Лос Анджелис, Милано, Ню Орлиънс, Осло, Питсбърг и Ванкувър.
Мрежата Си 40 от градове, които работят по решаването на климатични проблеми, е група, към която принадлежат почти всички градове, подписали декларацията за отказ от изкопаеми горива, обяви, че не е възможно да се назове точната цифра за средства, които ще бъдат оттеглени от компаниите за изкопаемите горива в 12-те града.
Причината е, че делът на изкопаемите горива в общите активи варира за всеки град, а правото за взимане на решения често принадлежи на мениджъри от пенсионните фондове, върху които отделните градове имат различна степен на влияние, според Си 40.
Зелените инвестиции имат както финансов, така и климатичен смисъл, отбеляза групата в комюнике.
Очаква се европейските фондове, които правят капиталовложения за устойчиво развитие, да донесат средна възвръщаемост от 6.9 процента годишно спрямо 6.3 процента от обичайно инвестираните средства, според инвестиционната компания "Морнингстар" (Morningstar), подчерта групата Си 40.
mediapool.bg