Кламер БГ - Новини: Новата Стратегическа концепция на НАТО: Русия е "най-голямата и непосредствена заплаха"

Новата Стратегическа концепция на НАТО: Русия е "най-голямата и непосредствена заплаха"

Свят

|
Ср, 29 Юни 2022г. 17:36ч.
Новата Стратегическа концепция на НАТО: Русия е "най-голямата и непосредствена заплаха"

Сн. ЕПА/БГНЕС

Русия е "най-голямата и непосредствена заплаха" за НАТО, а действията на Китай са предизвикателство пред "интересите, сигурността и ценностите" на алианса. Това е записано в новата доктрина по сигурността на Северноатлантическия съюз, приета в сряда в Мадрид, където се провежда двудневна среща на върха на НАТО - първата след началото на руското нашествие в Украйна в края на февруари.

Държавните глави и правителствените ръководители на 30-те държави членки изразиха подкрепата си за Украйна и официално поканиха Швеция и Финландия да се присъединят към алианса.

Новата Стратегическа концепция формулира предизвикателствата пред алианса за следващите 10 години. В досегашната доктрина, приета през 2010 г., Русия бе смятана за стратегически партньор, а Китай изобщо не беше споменат, каза на пресконференция генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Тази промяна е вследствие на започналото на 24 февруари нахлуване на руски войски в Украйна. Лидерите на НАТО решиха да укрепят и трансформират нашия съюз в този повратен момент, каза Столтенберг.

Той заяви, че е взето решение за увеличаване на числеността на силите за бързо реагиране до над 300 000 военни, както и да бъде укрепен Източният фланг чрез увеличаване на числеността на някои от тактическите бойни групи в Източна Европа до ниво на бригади.

Страните членки са препотвърдили ангажимента си да отделят за отбрана по 2 процента от БВП. Девет от съюзническите държави покриват или надвишават този процент, а 19 са поели ангажимент да го направят в най-скоро време, каза генералният секретар на НАТО. Постигнато е споразумение за повишаване на общия фонд на алианса и за инвестиране на 1 милиард евро в иновации.

Столтенберг каза, че в днешните разговори между лидерите се е включил дистанционно украинският президент Володимир Зеленски. Към него е било отправено ясно послание, че алиансът ще помага на Украйна колкото време е необходимо. Поет е ангажимент за изпращане на сигурни комуникационни системи, гориво, защитно оборудване, техника за борба с дронове. Столтенберг не спомена изпращане на тежко оръжие на Украйна – нещо, за което Зеленски пледира многократно. Дългосрочната цел по думите на генералния секретар на алианса е остарялата съветска бойна техника на Украйна да бъде заменена с модерни натовски оръжия.

Байдън обяви, че САЩ ще засилят военното си присъствие в цяла Европа

Съединените щати ще "засилят военното си присъствие в Европа", за да може НАТО "да реагира на заплахи, които идват от всички посоки и във всички сфери - по суша, въздух и вода", заяви днес американският президент Джо Байдън на срещата на НАТО в Мадрид.

Байдън обяви, че САЩ ще засилят военното си присъствие и отбранителните си способности в Испания, Полша, Румъния, балтийските страни, Обединеното кралство, Германия и Италия.

"Ние сме на срещата" и "доказваме, че НАТО е по-необходима от всякога", заяви американският президент заедно с генералния секретар на организацията Йенс Столтенберг. Той припомни, че САЩ вече са разположили тази година 20 000 допълнителни войници в Европа, за да подсилят линиите в отговор на агресивните инициативи на Русия.

Освен това Байдън потвърди, че Вашингтон ще увеличи от четири на шест броя на своите ескадрени миноносци в испанската военноморска база Рота и ще създаде в Полша "постоянен щаб на 5-ти американски армейски корпус".

"Ще поддържаме допълнителна бригада" от общо 5000 души, която ще бъде базирана в Румъния, добави Байдън. Освен това ще бъдат разположени допълнителни сили в балтийските страни.

"Ще изпратим две допълнителни ескадрили" бойни самолети Ф-35 във Великобритания и "ще разположим допълнителни способности за противовъздушна отбрана" в Германия и Италия, уточни президентът в кратко изявление за медиите.

Руският президент Владимир Путин "искаше финландизация на Европа", промяна на страните членки на Алианса към по-неутрална позиция, подобна на тази, която исторически заемаха скандинавските страни. Вместо това обаче той постигна "натовизация на Европа", подчерта Байдън.

Столтенберг: Взехме историческото решение да поканим Швеция и Финландия

Лидерите на страните членки на НАТО взеха днес историческото решение да поканят Швеция и Финландия да се присъединят към НАТО, съобщи на пресконференция в Мадрид генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Това решение е добро за Турция, добро е за Швеция и Финландия, добро е и за НАТО, каза Столтенберг след края на Северноатлантическия съвет на ниво държавни глави и правителствени ръководители. Той заяви, че Турция е оттеглила възраженията си срещу членството на двете скандинавски държави след интензивни преговори и благодари на правителствата на трите страни за постигнатото споразумение.

Турция блокираше до вчера присъединяването на Швеция и Финландия, защото двете страни са предоставили според турските власти убежище на членове на Кюрдската работническа партия (ПКК), която Анкара смята за терористична организация, както и на хора, свързани проповедника Фетхуллах Гюлен, обвиняван от турските власти, че стои зад неуспешния опит за преврат срещу турския президент Реджеп Тайип Ердоган през 2016 г.

Радев: В резултат на руската агресия в Украйна НАТО се върна към същинската си мисия

Срещата на върха на НАТО започва в момент на радикално променена ситуация по сигурността в резултат на руската агресия в Украйна и засилена конкуренция между основните стратегически играчи на международната сцена. Това каза президентът Румен Радев при пристигането си на срещата на върха на НАТО в Мадрид.

Той заяви, че основна задача на лидерите на 30-те държави членки ще бъде да гарантират, че войната в Украйна няма да увеличи своя пространствен обхват. "След десетилетия на фокусиране върху борбата с тероризма и укрепването на мира далеч от нашия регион, алиансът се завръща към своята същинска мисия да бъде гарант на суверенитета, сигурността и териториалната цялост на членовете", заяви Радев. "Това означава повишени амбиции, повече ресурси и като национално инвестиране и като общи разходи за отбрана", добави той.

Предстои да се вземат важни решения на политическо ниво за отбранителния потенциал на източния фланг, за потенциала на нарастване на многонационалните бойни групи до ниво на бригади, но тепърва това ще трябва да се обсъжда и на военно равнище, добави той.

mediapool.bg