Кламер БГ - Новини: Кьовеши проведе операция "Жълто паве" в София

Кьовеши проведе операция "Жълто паве" в София

България

|
Пет, 31 Март 2023г. 20:00ч.
Кьовеши проведе операция "Жълто паве" в София

Кьовеши проведе операция

Европейската прокуратура (ЕППО) извърши обиски в петък по разследване за възможна корупция и злоупотреба със средства на ЕС при проекта за възстановяване на историческия център на София. Информацията бе съобщена от пресслужбата на прокуратурата в Люксембург, ръководена Лаура Кьовеши.

Разследването е с кодово име "Пътят на жълтото паве". Делото е за лошо управление на средствата, отпуснати на Столична община за ремонт на стария център на града, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Възможната корупция се изчислява на поне 3 милиона евро, съобщава Европейската прокуратура.

Европейската прокуратура обяснява, че се е самосезирала през есента на 2022 г. по публикации в българските медии. Хората на Кьовеши проверяват договори, сключени между Столичната община и две търговски дружества, след проведени обществени поръчки.

Претърсвания и издирвателни действия се извършват от ГДБОП на пет места в София. За целите на разследването полицията изземва документация и електронни доказателства, свързани с изпълнението на проекта, посочва европрокуратурата.

През 2018 г. беше сключен първият договор за възстановяване на централната част на София. Две години по-късно, когато вече са извършени редица плащания, договорът е прекратен по взаимно съгласие. Посочената причина е несъответствие между условията на договора и инвестиционния проект.

Европрокуратурата отбелязва се, че строителните дейности могат потенциално да нанесат щети на Централния военен клуб в София, построен през 1907 г., който има историческа стойност. Въпреки това около 3 млн. евро (6 млн. лв.) са платени на изпълнителя, без неустойки за просрочие.

След прекратяването на този договор общината подписа нов договор с нов изпълнител при същите условия. Новият изпълнител поиска авансово плащане от около 750 000 евро (1,5 милиона лева), за да възстанови жълтите павета в центъра на града, които са защитени от Закона за културното наследство. Сумата все още не е изплатена.

Поисканата от регионалното министерство техническа експертиза установи, че паветата са с лошо състояние и много от тях са напукани. Лошото качество на рехабилитацията на емблематичните павета, датиращи от 1908 г., заедно с липсата на проверки от страна на общината, биха могли потенциално да генерират допълнителни разходи, според финансовите документи, предоставени на европрокуратурата.

Според разследването от изпълнителите са представени фалшиви документи с невярна информация, удостоверяващи, че работите са извършени в съответствие със спецификациите, което е довело до неправомерни плащания.

Проектът за обновлението на т.нар. Зона 4 от центъра на София, в която влиза и площадът пред парламента, започна през 2018 година, Първата строителна форма, която подписа договор със Столична община, беше "ПСТ груп".

След по-малко от година обаче дейностите бяха прекратени заради грешки в проектирането и изпълнението. След това Столичната община, която се управлява вече 17 години от Бойко Борисов и ГГЕРБ, провежда нов търг и довършването на зоната бе дадено "Трейс Груп Холд". Тази компания извърши и пренареждането на жълтите павета

През септември гражданската организация "Спаси София" първа констатира, че след пренареждането в големи участъци жълтите павета изглеждат много по-зле отпреди ремонта.

Фандъкова: Нямам притеснения

"Нямам притеснения от проверката на европрокуратурата за жълтите павета, единственото притеснение е времето, в което се извършва", заяви кметът Йорданка Фандъкова.

От общината обясниха в прессъобщение, че проверките по възлагане на европрокуратура текат от декември 2022 г. "Днес във връзка с досъдебно производство на Европейската прокуратура от Столична община бяха изискани заверени копия на сключените договори за строителни дейности през 2018 г. и 2022 г., разходо-оправдателни документи и строителна документация, съставяна по време на строителните дейности", казаха от там.

От там припомнят, че договорът с първия изпълнител на ремонтите в центъра - "ПСТ Груп" беше прекратен през юли 2020 г. Тогава фирмата е била задължена да върне на общината над 2.5 млн. лева, наложена е и санкция за качество, съгласно договора. "Разплатени към изпълнителя са само реално изпълнени и приети строително-ремонтни дейности", твърдят от местната власт.

Пренареждането на жълтите павета, което започна миналата година, се прави от "Трейс груп холд". Стойността на ремонта на участъка от бул. "Цар Освободител“ между ул. "15 ноември" и бул. "Васил Левски" е 206 хил. лв. "Заради лошо изпълнение Столична община отказва да приеме участъка и да извършва каквито и да е разплащания за него. Изпълнителят "Трейс Груп Холд" ЕАД трябва да извърши за своя сметка пренареждане на жълтите павета, след одобрение на нова технология от Националния институт за недвижимо културно наследство", допълват от общината.

Според информацията в системата за управление на еврофондовете, общината е платила 4.3 млн. лева на "ПСТ Груп" по прекратения договор за ремонти в центъра. Фирмата успя да ремонтира градината "Кристал", както и тази между Народното събрание и Софийския университет. Работи и по част от улиците "6 септември" и "Московска".

На другия изпълнител по договора за ремонт на центъра, финансиран с европари - "Джи Пи Груп", са платени 3.5 млн. лева от програмата "Региони в растеж". Договорът с тази компания също беше прекратен заради проблеми с изпълнението. Сега ремонтът се довършва от "Парсек груп".

mediapool.bg