Кламер БГ - Новини: Най-бедните страни в Европа са на Балканите, България е на 6-та позиция

Най-бедните страни в Европа са на Балканите, България е на 6-та позиция

Балкани

|
Четв, 28 Окт 2021г. 11:38ч.
Най-бедните страни в Европа са на Балканите, България е на 6-та позиция

Най-бедните страни в Европа са на Балканите, България е на 6-та позиция

Политически конфликти, войни, високи нива на безработица - хората в Европа също се борят за оцеляване. Преглед на най-слабите в икономическо отношение региони правят от "Вирчафтс вохе".

Независимо дали става дума за Люксембург, Швейцария или Норвегия, фокусът често е върху богатството на европейските държави. Но винаги има две страни на медала, защото хората в Европа също се борят за оцеляване. Кратък преглед на най-бедните страни в Европа, измерени като брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, превърнат в евро.

Първа е Босна и Херцеговина, която е най-бедната страна в Европа. Само нивото на безработица е 40 процента. Това е третото най-високо равнище в света след Джибути и Конго. Това поставя Босна и Херцеговина далеч под нивото на бедните ѝ съседни държави. БВП на глава от населението е 7.46 евро.

Втора е Албания.През последните две десетилетия бедността е намаляла значително. Въпреки това около една седма от албанците все още се считат за бедни. Повече от 5 процента от населението е недохранено, а около 11 процента от децата под 5-годишна възраст страдат от забавяне на растежа. Инфраструктурата е най-големият проблем на страната. Поради това Албания е много непривлекателна за чуждестранните инвеститори. БВП на глава от населението е 8.50 евро.

Третата позиция е за Република Северна Македония. Балканите продължават да се считат за най-нестабилния регион в Европа. Повече от две трети от населението на бившата югославска република живеят в селски райони. БВП на глава от населението е 9.20 евро.

Четвърта е Сърбия. През последните 30 години народът на Сърбия преживя огромен политически конфликт- разпадането на Социалистическа федеративна република Югославия, войните, които го съпътстваха и международната изолация от общността на държавите. Бедността продължава да бъде наболял социален проблем в Сърбия. По данни на Световната банка около 25 % от населението живее под националния праг на бедността. Високите нива на корупция и лошата инфраструктура са сериозна тежест за страната. Повече от 1.3 милиона души се борят за оцеляване. БВП на глава от населението е 9.92 евро.

На пета позиция е Черна гора. В сравнение с други европейски страни Черна гора е изключително малка и лесно може да бъде пренебрегната, но бедността е поразителна. Безработицата е два пъти по-висока от средната за ЕС. По-голямата част от доходите идват от сектора на услугите. БВП на глава от населението е 10.13 евро.

Шестото място е за България. Тя е една от най-бедните страни в Европа. 65% от населението в момента не може или едва успява да покрие разходите си за живот. Това се дължи на високото ниво на задлъжнялост на държавните компании в енергийния сектор и болниците, лошата инфраструктура и заплахата от намаляване на населението. БВП на глава от населението е 12.77 евро.

Седма е Беларус, която също все още е силно засегната от икономическата криза. През последните години ситуацията се е подобрила съвсем малко. Повече от една четвърт от населението на Беларус все още живее под прага на бедността. Това засяга най-вече децата - те са най-големите жертви на този проблем. Децата от ромски произход и тези, които живеят в отдалечени селски райони, са най-засегнати от бедността. БВП на глава от населението е 13.42 евро.

След войните в Югославия Хърватия се бори с пропастта между бедни и богати, тъй като бедността е особено разпространена в бившите военни зони. Икономиката се възстановява донякъде едва от няколко години. Туризмът и преработвателната промишленост са допринесли за развитието. БВП на глава от населението е 15.73 евро.

На девета позиция е Русия, където разликата между богатите и бедните е голяма - някои не могат да си набавят достатъчно, други се борят за живота си. Бедността не съответства на великата сила, каквато Русия трябва да бъде при управлението на Путин. Но тя все още съществува, особено в селата. БВП на глава от населението е 15.81 евро.

На десета позиция е Румъния, която страда от крайна бедност. Почти половината от населението живее в лоши условия. Много домове са пълни със сираци, изоставени деца и деца с увреждания, чиито родители не могат да се грижат за тях. БВП на глава от населението е 16 евро.

По БГНЕС

mediapool.bg