Кламер БГ - Новини: Екодоклад призова за баланс между ВЕИ и биоразнообразието

Екодоклад призова за баланс между ВЕИ и биоразнообразието

Greenpool

|
Пет, 03 Юни 2022г. 17:35ч.
Екодоклад призова за баланс между ВЕИ и биоразнообразието

Срещу малките ВЕЦ от години се бори сдружението

Механизмът за възстановяване и устойчивост на ЕК, предвиждащ 672.5 млрд. евро за "зеленото възстановяване", е възможно да не защити в достатъчна степен природата и дори да нанесе вреди на биоразнообразието, смята нов доклад на Bankwatch и EuroNatur, обявен от Сдружение за дива природа "Балкани" в петък.

Според документа инвестиции и реформи, заложени в плановете за възстановяване на девет държави от Централна и Източна Европа, имат потенциал за значително негативно въздействие върху биоразнообразието. Сред страните е посочена и България, заради това, че липсва информация къде и как ще се реализиран проектите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Авторите на доклада отбелязват, че макар Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г. да изисква минимум 20 млрд. евро годишно за преодоляване загубата на биологично разнообразие, по-малко от 1% от разходите на фонда за възстановяване са разпределени за проекти за опазване на природата. По-лошото според природозащитниците е, че някои проекти може да влошат положението.

"В момента се изплащат милиарди евро публични фондове за възстановяване, но всъщност не знаем в пълни подробности какво реално се финансира. На пръв поглед много проекти изглеждат безвредни – или дори полезни – за природата. Но ако се разровим малко по-дълбоко, разкриваме финансиране, увреждащо биоразнообразието, чиито последствия ще се усещат години наред", коментира Даниел Томсън, отговарящ за политиките на ЕС за биоразнообразието в мрежата на CEE Bankwatch.

"Държавите членки имаха неповторима възможност да превърнат възстановяването в повратна точка за справяне със загубата на биологично разнообразие. Вместо това беше предпочетено да се продължи с познатите подходи. Време е Европейската комисия да създаде необходимите стимули и предпазни мерки за реална промяна", смята Томас Фрайзингер, отговарящ за политиките на ЕС в EuroNatur.

В България и Латвия проектите, насочени към увеличаване на възобновяемата енергия, онагледяват потенциалния конфликт между действията в областта на климата и биоразнообразието. За предотвратяването му се изисква прилагане на предпазни мерки за околната среда , което може да бъде постигнато при по-добро планиране и участие на граждански организации с експертен опит в процеса, посочват от "Балкани".

Като критика към българския план за възстановяване е посочено, че не се навлиза в детайли за реализацията на проектите за фотоволтаици, ветрогенератори, както и водни и морски ресурси.

Екоорганизацията припомня, че България има история в увреждането на биоразнообразието при реализиране на възобновяеми енергийни проекти като например малките ВЕЦ-ове и ветропарковете по миграционния път на птиците. Последствията от неподходящи проекти или локации са преградени реки и убити редки видове птици като пеликани и лешояди. С това са свързани и текущи наказателни процедури срещу България, както и осъдително решение за Калиакра в Съда на Европейския Съюз.

Сдружението за дива природа отбелязва още, че в националния план на България в момента липсват мерки за ограничаване унищожаването на биоразнообразието, Натура 2000 зоните и защитените територии.

Правителството на Латвия опростява процедурите за издаване на разрешителни, като позволява изграждане на вятърни паркове в горите. Вмъкването на тези проекти в латвийския план се случва след вече проведени публични консултации и оценка по отношение принципа "да не се нанася значителна вреда".

По подобен начин проектите за управление на водите в Унгария, Хърватия, Латвия и Полша насърчават изграждането на резервоари, помпени станции, канали или регулации на реките, често в силно чувствителни зони, включително обекти от Натура 2000. Те заплашват да превърнат реките и потоците в мъртви канали и езера, което ще доведе до влошаване качеството на тези екосистеми. Случаите от Словения, Естония, Чехия и Румъния показват как горски проекти, които на пръв поглед изглеждат положителни, най-вероятно ще насърчат още по-интензивно изсичане на горите, обръщат внимание природозащитниците.

Много от тези проекти са планирани при закрити врати без информация за тяхното местоположение и без качествена оценка на въздействието им върху околната среда. Потенциалната вреда за биоразнообразието би била необратима, а примерите са доказателство, че има много какво да се желае, така че финансирането от Европейския съюз да защитава биоразнообразието.

mediapool.bg