Кламер БГ - Новини: Христо Иванов: Българското общество няма да допусне скрита преориентация към "Газпром"

Христо Иванов: Българското общество няма да допусне скрита преориентация към "Газпром"

България

|
Нед, 07 Авг 2022г. 10:26ч.
Христо Иванов: Българското общество няма да допусне скрита преориентация към "Газпром"

Христо Иванов: Българското общество няма да допусне скрита преориентация към

В българското общество няма да бъде допуснато скрита преориентация към доставки на синьо гориво от “Газпром”. “Газпром” не е просто търговец или доставчик, той е геополитическо оръжие на Русия, която е в тежка конфронтация не просто с Украйна, а и с ЕС и НАТО, а и с целия международен ред, на който се крепи нашия начин на живот. Това заяви в неделя съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов.

Той посочи, че протестът от петък, организиран дни след встъпването в длъжност на служебното правителство и след сигнали за връщане на енергийната зависимост на България от “Газпром” се е случил заради гражданската позиция на активните българи.

“Тези протести не са нещо, което ние организираме, нека никой не се заблуждава, в България има активни граждани, които няма да чакат никой да ги организира, те излизат сами. В този случай става дума за ясна прогноза - ако служебното правителство не застане в неутрална позиция спрямо предизборната кампания, ако то не си постави за цел просто да осигури най-добрите възможни доставки за България, включително оценявайки геополитическите рискове, а се занимава с участие в кампанията, защото така изглежда, и се занимава с използване на най-различни проблеми, за да може да прокара възстановяване на нашата зависимост от “Газпром”, това ще има сериозна гражданска и политическа реакция в България", каза Иванов пред bTV.

Лидерът на ДБ коментира и първите, поставени задачи от президента Румен Радев на служебното правителство.

"Първата задача, която Румен Радев постави на служебния кабинет, беше да не допуска въвличането на България във войната.Тази фраза прикрива политиката на ефективен неутралитет спрямо Русия по отношение на това къде стоят нашите съюзници - ЕС и НАТО. Желанието е така да се каже да се отдръпнем от техните усилия войната в Украйна да бъде спряна и то по начин да не се позволи на Путин да надделее и да наложи своята визия за развитие на света. Визия, чрез която той може като една империя да си позволи да поставя условия на други държави какво да правят, включително използвайки енергийните си оръжия", добави той.

С думи “хаос” и “катастрофа” се опитват да плашат хората, смята още Христо Иванов. Той визира твърдения на служебното правителство за завареното в енергетиката.

“Ако някой си мисли, че служебното правителство може да наклони везните, нека да си спомни какво се случи след атаката към Никола Минчев (бившият председател на НС, който бе сменен от ГЕРБ, ИТН, ДПС и “Възраждане” и последва огромен протест - б.а.), затова мисля, че най-отговорната задача на кабинета е да се съсредоточи с краткосрочната задача за организиране на изборите”, каза Иванов.

Недопускането на енергийна зависимот от “Газпром” е една и причините, поради която ДБ предлага предизборна коалиция с ПП.

“Ние трябва да конструираме политическа сила, която трябва да постави много ясна посока на геополитическото развитие на страната, тя да поставя условията, а не както беше при четворната коалиция да се чуди на чии червени линии да угажда”, каза Христо Иванов. Конкретни разговори в тази посока ще бъдат направени през стартираща седмица.

От думите на съпредседателя на ДБ стана ясно, че коалицията обмисля да се върне към старото си предложение за конституционна промяна, която силно да ограничи обхвата на действие на служебните правителства.

“Предложение, което ДБ има от много време - конституционна промяна, която силно да ограничи обхвата на действие на служебните кабинети. Това е нещо, което ДБ предлага от много време, това не е нещо, което го правим с оглед един или друг служебен кабинет. Очевидно че трябва да има някаква корекция в конституционния режим на тези служебни кабинети”, каза Иванов.

mediapool.bg