Кламер БГ - Новини: "Без особени очаквания". Ще заработи ли историческата комисия?

"Без особени очаквания". Ще заработи ли историческата комисия?

България

|
Пон, 31 Ян 2022г. 17:59ч.
"Без особени очаквания". Ще заработи ли историческата комисия?

Съпредседателите на общата българо-македонска комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси, си размениха реплики в понеделник, показвайки че постигането на решение ще е много трудно, въпреки демонстрираната воля от страна на новите правителства в София и Скопие.

Първо съпредседателят от българска страна Ангел Димитров обясни, че бавният прогрес на съвместната комисия между България и Северна Македония се дължи на нежеланието на историците югозападната ни съседка да приемат, че "имаме обща история", която започва през средните векове.

После колегата му Драги Георгиев коментира, че "няма промяна в реториката" и така едва ли може да има напредък.

Следващото заседание на комисията е планирано за февруари в София.

Комисията бе формирана съгласно договора за добросъседство от 2017 година, но не постигна очакваните резултати. Вече близо две години тя буксува, среща се инцидентно, а според българските представители в нея македонските им колеги вече се отказват и от постигнато по-рано съгласие по някои теми като цар Самуил, например.

Според новия план на двете правителства тя ще започне да заседава всеки месец. Скопие отвори темата дали не са нужни промени в нея и от българската страна, но кабинетът отхвърли такава възможност.

За да отпушат двустранните отношения, двете правителства задействаха още четири комисии за икономиката, транспорта, инфраструктурата, културата и други.

В понеделник работа започва групата за икономика, търговия и иновации, като в Скопие ще бъде делегация водена от министъра за иновации и растеж Даниел Лорер.

Сред приоритетите на първата среща са възможностите за привличане на инвестиции, иновации, финансирането на проекти, увеличаването на търговския стокообмен и други.

Идеята на правителството на Кирил Петков е да нормализира отношенията със Скопие, като се търсят общите ползи, и се създаде атмосфера на доверие. Това трябва да отвори възможности и за пробив по най-спорните въпроси като историята, например.

Засега България не се ангажира със срок, в който може да преразгледа позицията си и да "пусне" Скопие да започне преговори за членство в ЕС.

Скопие не желае да приеме, че имаме обща история

На този фон Ангел Димитров коментира пред БНТ, че "комисията е научен орган и тя решава как трябва да работи".

"Предвидили сме като отговор на новата енергия, която се внася в двустранните отношения, по-голяма динамика в нашата работа. До средата на май да има 3 заседания. Това зачестяване на ритъма не е нещо ново, от българска страна комисията желаеше да има много повече срещи през годините, за да постигаме резултати. В началото това наше желание беше окачествявано като политически натиск, но ето, че сега има желание и от другата страна за такива срещи. Първата за годината среща е към края на февруари", коментира проф. Димитров пред БНТ.

Той потвърди, че няма да има промени от българска страна в съвместната историческа комисия с РС Македония.

"Хората, които не са вече в комисията от страна на РСМ, я напуснаха по собствено желание, не са били сменяни. Странно е да се искат промени там, където решенията се вземат единствено от страната, която е излъчила съответните представители", посочи Димитров.

Той каза, че няма натиск към българските представители от комисията.

Имаме опит, знаем какво да очакваме и подхождаме с внимание и реализъм, без особени очаквания, каза той.

Ангел Димитров каза, че е настоял отново да започне разговорът за Гоце Делчев.

"Когато обсъждаме как да подготвим един текст до правителствата за съвместно честване, колегите от РСМ тръгват от съвременността към миналото - от тяхната представа за Гоце Делчев, без да се говори за Гоце Делчев в неговото историческо време. Това е подход, който не е исторически. Ние предлагаме първо да се оцени една личност в неговото историческо време и оттам да се осмисли значението му за настоящето".

Двете правителства вече се договориха на 4 февруари да се подготви съвместно честване на 150-годишнината от рождението на Гоце Делчев, но споровете между историците продължават.

Драги Георгиев: Не очаквам напредък

Съпредседателят на комисията от македонска страна Драги Георгиев посочи, че не очаква да има напредък при положение, че риториката не се е променила.

"Доколко ще бъде възможно да се доближат позициите, зависи и от двете страни. Но с подобни изявления другата страна определя предварително посоката, в която ще протичат срещите. Няма промяна в реториката и в разбирането на българската страна, а докато това е така, не очаквам да има напредък", каза Драги Георгиев, цитиран от БГНЕС.

"Когато едната страна обвинява другата, че не иска да приеме абсолютната истина на първата, не може да се очаква напредък в процеса. Българската страна настоява за обща история, която започва през средните векове. Ние не бягаме от общата история, но тя не трябва да се разбира по начина, по който прави това българската страна – че историята от средните векове до 1945 г. е обща. Ако е така, тогава това изобщо не е обща история, а историята на един и същ народ. Подобен подход е ненаучен, не е исторически, а е единствено политическо тълкувание. С тази постоянна реторика всъщност се минира изходът от срещите", заяви Георгиев.

Следващото заседание на комисията ще се проведе към края на февруари в София, тъй като последната среща наживо беше в Скопие.

mediapool.bg