Кламер БГ - Новини: Тръмп заплаши Иран, че "никога няма да има ядрено оръжие"

Тръмп заплаши Иран, че "никога няма да има ядрено оръжие"

Свят

|
Пон, 06 Ян 2020г. 18:55ч.
Тръмп заплаши Иран, че "никога няма да има ядрено оръжие"

Ескалацията на напрежението между САЩ и Иран продължава да расте с изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че Иран "никога няма да има ядрено оръжие", докато дъщерята на елиминирания от американците ирански генерал Касем Сюлеймани предупреди, че идва "мрачен ден" за Америка.

Тръмп отправи заплахата в понеделник, ден след като Техеран обяви, че повече няма да се придържа към ограниченията върху ядрената му програма, договорени през 2015 г. със световните сили.

IRAN WILL NEVER HAVE A NUCLEAR WEAPON!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 6, 2020

В същото време стотици хиляди хора наводниха улиците на иранската столица, където премина траурното шествие с тленните останки на ген. Касем Солеймани, вторият най-влиятелен лидер в страната.

Дъщеря му Зейнаб Сюлеймани заяви, че "лудият Тръмп не трябва да мисли, че всичко е свършило" с мъченическото убийството на нейния баща. "Семействата на американските войници в Близкия изток ще прекарат дните си очаквайки смъртта на своите деца", предупреди тя.

Конгресът ще опита да ограничи военните пълномощия на Тръмп

На този фон председателката на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси съобщи, че ще внесе резолюция, която да потвърди ограничаването на военните пълномощия на президента Доналд Тръмп по отношение на Иран. Резолюцията ще бъде гласувана още тази неделя. Това съобщи самата тя в писмо до членовете демократи на долната камара на Конгреса, цитирано от Ройтерс.

"Тази резолюция е подобна на резолюцията, внесена в горната камара от сенатора Тим Кейн, - посочва Пелоси в писмото си. - Тя потвърждава отдавна установените надзорни задължения на Конгреса, и изисква, при липса на по-нататъшни действия от страна на законодателите, военните действия, предприети от администрацията срещу Иран, да бъдат прекратени до 30 дни."

Резолюцията по всяка вероятност ще бъде одобрена в Камарата на представителите, където демократите са мнозинство, но това не е сигурно в Сената, където мнозинство имат републиканците - съпартийци на Тръмп, много от които са заявили подкрепата си за действията на президента срещу Иран, отбелязва Ройтерс.

В писмото си Пелоси изтъква, че ударът, нанесен от САЩ в Ирак, при който бе убит най-влиятелният ирански генерал Касем Солеймани, е бил "провокационен и несъразмерен". "Тези действия изложиха на заплаха нашите военнослужещи, дипломати и други лица, и доведоха до сериозно изостряне на отношенията с Иран. Наше главно задължение като членове на Конгреса е да гарантираме сигурността на американския народ. Поради това ние сме обезпокоени, че администрацията предприе тези действия, без да се консултира с Конгреса, без да отчита военните пълномощия на Конгреса, гарантирани от Конституцията на САЩ", отбелязва Пелоси.

За нанасянето на въздушния удар Пентагонът съобщи в петък, 3 януари. Конгресът на САЩ не е бил информиран за подготовката му. "Вашингтон пост" съобщи, че Белият дом официално е уведомил законодателите за проведената операция в събота. Според вестника отчетът, изпратен от Белия дом, е засекретен и не е известно дали ще бъде публикуван.

Посланиците на страните от НАТО ще се съберат днес, за да обсъдят кризата между САЩ и Иран, предаде Франс прес, цитирайки говорител на организацията.

"Генералният секретар Йенс Столтенберг реши да организира тази среща на посланиците на НАТО след дискусии със съюзниците", заяви говорителят.

Посланиците на 29-те страни от НАТО се събират няколко пъти седмично в Брюксел, за да обсъдят актуални въпроси от съвместен интерес, припомня АФП.

Тръмп отправи нови предупреждения към Ирак и Иран

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши Ирак с много строги санкции, ако американските военни бъдат принудени да напуснат тази страна, след като вчера иракският парламент гласува за прекратяването на присъствието на чужди военни в Ирак.

Пред журналисти в президентския самолет Тръмп на път за Вашингтон каза: "Ако те действително поискат от нас да си тръгнем, ако не го направим на една много приятелска основа, ние ще им наложим санкции, каквито те не са виждали досега".

Тръмп напомни, че САЩ имат много скъпа военновъздушна база там, чието изграждане е струвало милиарди долари и допълни: "Няма да си тръгнем, докато те не платят за нея", предаде Ройтерс.

Президентът освен това отново заплаши Иран с големи репресивни мерки в случай на иранска атака срещу американски обекти в Близкия изток в знак на отмъщение за убийството на генерал Касем Солеймани.

"Ако направят каквото и да е, ще има големи наказателни мерки", предупреди Тръмп пред журналисти в самолета, с който се връща във Вашингтон от двуседмичната си ваканция във Флорида.

Тръмп освен това отново заплаши с нанасяне на удар по ирански културни обекти. "Те имат право да убиват наши граждани, а ние нямаме право да пипаме техните културни обекти? Не става така", заяви Тръмп, цитиран от Франс прес.

Той каза, че обмисля разсекретяването на разузнавателни данни, свързани с убийството на Солеймани.

Още има шанс за дипломация

"Кризата между Вашингтон и Техеран заплашва да подпали Близкия изток", пише френският в. "Еко". "След смъртта на иранския генерал Касем Солеймани, убит в петък при американски удар в Ирак, Вашингтон и Техеран не спират да си разменят заплахи. Иран вече не си налага ограничения в обогатяването на уран. В САЩ се поставя под въпрос законността на нанесения удар и и използваните при него методи, а администрацията на президента Доналд Тръмп изглежда разделена", добавя изданието.

В Ирак съставеният предимно от шиити парламент, който смята американския удар за нарушение на държавния суверенитет, гласува за изтегляне на американските войски - въпреки че на заседанието не присъстваха нито депутатите сунити, нито кюрдите. Самото приемане на такъв документ и спирането на действията на антиджихадистката коалиция вече поставят под заплаха борбата с "Ислямска държава".

Въпреки това не е съвсем сигурно, че ще бъде взето политическо решение за изтегляне на чуждестранните войски от страната. Гласуваната от парламента резолюция не е задължителна за правителството, напомнят експерти и опозиционни политици, на първо място кюрдски, отбелязва френският в. "Либерасион".

Решението на иракския парламент вече е посмъртна победа за Солеймани, който посвети години от живота си на изграждането на проирански сили в Ирак. Убийството му отслаби антииранските сили, включително протестиращите на пл. "Тахрир" националисти, подчертава британският в. "Гардиън".

Но въпреки заплахите в Туитър и от трибуни в Техеран и Вашингтон, дипломацията все още има шанс - дори само да избегне открита война. Единственото, което може да накара двете страни да се въздържат, са възможните последици.

Техеран вече се е сблъсквал с непредсказуемостта на Доналд Тръмп и независимо колко силно е желанието за отмъщение на иранците, европейски лидери приканват иранските политици към сдържаност, напомняйки им, че всяка пряка атака срещу САЩ в Близкия изток вероятно ще доведе до нова ескалация от страна на Тръмп.

Много европейски дипломати подчертават в лични разговори, че някои ирански лидери са се изказали по-предпазливо за възможния отговор, заявявайки, че той ще бъде даден когато иранците решат и срещу цели, които те изберат. През последната година Техеран извършваше нападения срещу САЩ и техните съюзници, при които можеше да отрече участието си, използвайки намиращи се под негово влияние чужди сили и паравоенни формирования.

Пряко нападение срещу Америка от страна на иранската Революционна гвардия обаче би било самоубийство.

Имайки предвид тези сметки, може би има възможност да се направи опит за деескалация на кризата. По време на посещението си във Вашингтон британският външен министър Доминик Рааб ще окаже натиск върху Белия дом да мисли по-стратегически за действията си в Близкия изток. Мнозина представители на Пентагона ще направят същото, отбелязва в. "Гардиън".

Конгресът на САЩ трябва да спре устрема на президента Тръмп към война с Иран, призовава в. "Ню Йорк таймс" в редакционна статия. Влиятелни републикански сенатори трябва да напомнят на Тръмп обещанието му да не въвлича Америка в трудни ситуации в чужбина и да му попречат да стигне по-близо до война с Иран. Президентът се е вслушвал в тях в миналото, а с приближаването на процеса му за импийчмънт пред Сената той има основания и да се опасява от тяхната реакция.

Имаше причина предишните американски президенти да се въздържат от убийството на един от най-влиятелните и, да признаем, кървави военни командири в региона. Това е способността на Иран да отговаря с асиметрично насилие - похват, който режимът в Техеран е развил до съвършенство, припомня американското издание.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо заяви в предаване на Ен Би Си, че Америка е в по-голяма безопасност след убийството на генерал Солеймани. Ако това е така, защо обаче Държавният департамент на САЩ съветва всички американци да напуснат Ирак, пита в. "Ню Йорк таймс".

Хасан Насрала, лидерът на ливанското шиитско движение Хизбула, което е съюзник на Иран, подчерта вчера, че отмъщението за убийството на Солеймани трябва да бъде насочено само срещу въоръжените сили на САЩ в Близкия изток, а не срещу американски граждани, отбелязва в. "Вашингтон пост". Според Насрала нараняването на обикновени американци само ще засили позициите на Тръмп. Голямата цел трябва да бъде прогонването на войските на САЩ от Ирак, добави той.

Според анализатори Хизбула не иска да се замесва в по-голям конфликт на страната на Иран в момент, когато Ливан е разтърсван от антиправителствени протести. Групировката почти е успяла да сформира ново ливанско правителство под ръководството на номиниран от нея премиер, казва Маха Яхия, оглавяваща Близкоизточния център "Карнеги". Но до този успех няма да се стигне, ако Ливан се замеси в конфликт. "Ситуацията в Ливан е толкова нестабилна, че според мен всяка реакция ще бъде по-умерена", подчертава Яхия.

mediapool.bg