Кламер БГ - Новини: Русия спира международните полети и ”излиза в отпуск”

Русия спира международните полети и ”излиза в отпуск”

Свят

|
Четв, 26 Март 2020г. 12:15ч.
Русия спира международните полети и ”излиза в отпуск”

Русия спира всички международни полети от петък и ограничава значително международните си връзки в опит да спре епидемията от коранавирус, която се разпространява все по-бързо в страната.

Засега Москва ще приема само специалните самолети, с които от чужбина се прибират руски граждани.

Аерофлот досега бе затворил 92 международни маршрута от общо 94, съобщи говорителят на компанията Михаил Демин, цитиран от ТАСС.

Пълната забрана на международните полети, с изключение на специалните полети за връщане на руски граждани у дома, бе очаквана мярка, коментира Демин.

Официално Русия е регистрирала 658 случая на коронавирус и обяви, че двама пациенти на 73 и 88 години са починали, без обаче да свърже пряко смъртта им с Covid-19.

Руските власти обаче признаха, че статистика не отразява действителността и заразените са много повече.

Преди ден президентът Владимир Путин обяви широк пакет от мерки, след като първоначално Москва не реагираше на заплахата от епидемия.

В четвъртък Москва обяви, че затваря от събота на всички ресторанти и търговски обекти, които не са от жизненоважно значение.

От 28 март до 5 април ще бъдат затворени, ресторантите, баровете, кафенетата, а също и магазините на дребно без магазините за хранителни стоки и аптеките, обяви в блога си кметът на руската столица Сергей Собянин.

Проявявам разбиране към чувствата на вярващите московчани и в същото време им препоръчвам да се въздържат от посещения в църквите през този период, допълва Собянин.

Въведените ограничения са без прецедент в съвременната история на Москва и ще създадат много неудобства във всекидневния живот на всеки човек. Но, вярвайте ми, те са абсолютно необходими, за да се забави разпространението на заразата и да се намали броят на болните, каза кметът.

”Русия излиза в отпуск”

Русия излиза в едноседмичен платен отпуск, за да избегне настаняване в болница, пише "Комерсант", цитиран от БТА.

Президентът Владимир Путин обяви вчера в обръщение към гражданите на страната, че във връзка с коронавирусната епидемия се разширяват мерките в подкрепа на руската икономика и населението.

Негов указ определя например като неработни, но платени дните от 30 март до 3 април. Ще продължат обаче работа ред ключови отрасли, по-специално здравните организации и фирмите, произвеждащи средства за борба с болестта.

Изданието изброява ред икономически мерки в подкрепа на гражданите и бизнеса, насочени главно срещу очакван скок на безработицата в Русия - най-вече заради "временните ограничения на заетостта", въвеждани от властите.

Тази подкрепа ще означава за руската икономика загуби до 1 процент от БВП, които ще бъдат платени колективно, от всички. А главната политическа новина в обръщението бе съвсем очаквана: разпространението на вируса в Русия прави невъзможно насрочения за 22 април вот за промени в конституцията, който се отлага за неопределено време, добавя "Комерсант".

"Росийская газета" помества стенограма на президентското обръщение. В друг материал официозът акцентира върху "приоритетните мерки, осигуряващи социална защита за гражданите, запазване на техните доходи и работни места".

Обявената в Русия ваканция цели да спре заплахата от бързо разпространение на коронавируса. Според медиците това ще подейства, но само ако населението погледне сериозно на внезапната възможност да си почине, пише "Известия".

Хората трябва да схванат, че неработната седмица се дава за самоизолация, а не за събирания и ходене по гости. Ако престанат да контактуват помежду си, ще бъдат прекъснати достатъчен брой вериги, по които се предава вирусът, обяснява инфекционистът Иван Коновалов.

Безработните може да скочат тройно

Руската власт прави "недостатъчна и непоследователна стъпка. Изглежда разумно да бъдат защитени доходите на хората в условията на пауза. Но кой ще плати банкета?", пита в интервю пред "Труд" социологът Борис Кагарлицки.

Още по-страшен от натоварването върху предприятията заради спирането на производството е рискът за ред служители да останат без работа, подчертава той.

Ако нещата в Русия продължат по същия начин, безработните ще станат двойно и тройно повече. Ще фалират голям брой дребни и средни предприятия. И хората ще останат без никакви средства за съществуване, твърди в интервю за "Комсомолская правда" лидерът на руската компартия Генадий Зюганов.

Паническо пазаруване

Пандемията предизвика "паническо изкупуване на елда и ориз", което опразни руските магазини или поне щандовете за варива - това дори накара държавата да ограничи износа им, отбелязва "Взгляд".

Онлайн изданието се позовава на руския клон от компанията за маркетинг "Нилсен" - според негов анализ тези дни в Русия масово са се търсели най-вече ориз и елда и тези варива незабавно са поскъпнали.

Реколтата от елда в Русия през 2018 г. бе 932 хиляди тона и цената й спадна рекордно с 30 на сто. А "пазарът на ориз се чувства още по-сигурно", уверява обаче Виталий Манкевич, президент на бизнес сдружение.

Всички региони на федерацията са осигурени със запаси от храни за два месеца до една година, а властите вземат съвсем адекватни мерки във връзка с бума в търсенето, успокоява и Дмитрий Гелемурзин, шеф на руски агрохолдинг.

"Епидемията нулира пазарната икономика" , заявява в заглавие "Независимая газета".

Заради икономическата криза, предизвикана от коронавируса, в Русия ще се разрасне държавният сектор и предстои национализация. Това обаче едва ли ще спомогне за трайно стабилизиране, цитира вестникът прогноза на бизнес омбудсмана Борис Титов.

Експерти на всекидневника обясняват: от една страна, национализацията гарантира запазване на работните места, заплатите и производството на важна продукция; от друга - както показва съветският опит, в търговията и услугите това не е ефективен подход.

"Защо Путин помогна на Италия", като изпрати там самолети с медицинско оборудване и лекари в помощ на борбата с вируса, анализира "Независимая" в друг материал.

Красивият и великодушен жест има две допълващи се обяснения. Русия получава уникален практически опит в борбата с това световно зло. Плюс чудесен пиар: на помощ на Италия се притече Русия, а не братята и сестрите на тази страна от ЕС. Сега ще е по-трудно да бъдат обосновавани санкциите срещу Русия. А елементарната икономическа логика тласка към "отмяна на всички санкции, за да избегнем или да смекчим рецесията", допълва изданието, напомняйки и за руските контрамерки.

Потребителският пазар в Русия може да се върне на нивата от 19-и или началото на 20-и век, цитират "РБК" и "Лента" послание на руски търговски вериги до премиера Михаил Мишустин.

На фона на вирусната криза оборотите в търговията с потребителски стоки и ред услуги са спаднали с 50 до 80 на сто, посочват те. Търговците настояват по-специално държавата да освободи бранша от ред данъци, включително ДДС, и от арендни плащания за използваните терени.

Напоследък хората в Русия изкупуват масово не само варива и тоалетна хартия, но също така патрони и бухалки за бейзбол, често използвани за самоотбрана. Изглежда са разочаровани от способностите на държавата да ги защити в днешната криза, пише "Свободная преса".

mediapool.bg