Кламер БГ - Новини: Светът си спомня за три трагични годишнини

Светът си спомня за три трагични годишнини

Свят

|
Пон, 11 Март 2019г. 13:13ч.
Светът си спомня за три трагични годишнини

Светът си спомня за три трагични годишнини днес - годишнината от атентатите в Мадрид, годишнината от земетресението и цунамито в Япония и годишнината от масово убийство в Германия, предаде ДПА.

Цяла Япония отбелязва днес с минута мълчание и религиозни церемонии осмата годишнина от земетресението с магнитуд 9 и от последвалото го катастрофално цунами в префектура Фукушима, станали на 11 март 2011 г.. Стихията отне живота на 18 500 души, като повечето от половината от тях бяха жители на Мияги.

Двете бедствия предизвикаха ядрената катастрофа в атомната централа Фукушима, която беше най-тежката след тази в Чернобил през 1986 г. и която породи дебати в много страни по света за ядрената енергетика. На една от възпоменателните церемонии в Токио присъстват премиерът на Япония Шиндзо Абе, членове на императорското семейство, близки на загиналите и оцелели от трагедията.

Испания отдава почит на жертвите на атентатите в Мадрид, извършени преди 15 години, на 11 март 2004 г. Тогава сутринта в рамките на броени минути в два влака на мадридската гара Аточа и в още два влака на две столични гари бяха взривени 10 експлозивни устройства, задействани от терористите с помощта на мобилни телефони. Три бомби не се задействаха и полицията ги обезвреди.

Загинаха 191 души от 17 страни, включително България. Над 1800 души бяха ранени, десетки останаха инвалиди. Това беше най-големият терористичен атентат в Испания и втори по брой на жертвите в Европа.

Разследването показа, че извършителите са радикални ислямисти и че общо 12 души от Тунис, Мароко и други северноафрикански страни са изиграли роля в атентатите. Седем от тях се самовзривиха на 3 април 2007 г., когато бяха обкръжени от полицията в Леганасе южно от Мадрид. Двама от непосредствените извършители на нападенията, които са мароканци, както и още 29 заподозрени, които бяха граждани на Мароко, Сирия и Ливан, бяха обвинени и присъдата им беше огласена на 31 октомври 2007 г.

Двамата непосредствени извършители бяха осъдени на доживотен затвор, а другите 18 подсъдими получиха присъди от 2 до 23 години. Осем подсъдими бяха оправдани. Смята се, че атентатите са били извършени като отмъщение за испанската подкрепа за военно присъствие на НАТО и САЩ в Близкия изток.

Германия си спомня за жертвите на масовата стрелба в училище в град Виненден. Преди 10 години, на 11 март 2009 г., 17-годишно момче застреля 16 души в бившето си училище и в съседния град Вендлинген. Сред жертвите имаше девет ученици и трима учители.

Трагичната годишнина поднови дебатите в Германия за законите за контрол на огнестрелните оръжия, които вече са доста строги. Зелените и полицейските синдикати искат още по-строги разпоредби.

mediapool.bg