Кламер БГ - Новини: Хаотично и със скандали: Пренаписването на изборните правила е в ход

Хаотично и със скандали: Пренаписването на изборните правила е в ход

България

|
Пет, 25 Ноем 2022г. 19:45ч.
Хаотично и със скандали: Пренаписването на изборните правила е в ход

Снимка: БГНЕС

Промяната на изборните правила и връщането на хартиената бюлетина явно е не само приоритет номер едно, но и идея фикс на коалицията ГЕРБ-ДПС-БСП, която в петък успя да "надхитри" опонентите си от "Продължаваме промяната" и "Демократична България", опитващи се да осуетят приемането на поправките.

От два дни внесения от БСП законопроект се разисква в пленарната зала, но засега е прието само заглавието му, тъй като ПП пробват всякакви процедурни хватки да спрат промените.

Трикът

Преди да започне да чете доклада за второ четене в петък, председателят на правната комисия Радомир Чолаков (ГЕРБ) призова да му дадат възможност да прочете малко повече текстове, защото предния ден прочел само заглавието на законопроекта. В крайна сметка той наведнъж изчете 16 параграфа, което предизвика недоволството на ПП и ДБ, тъй като става дума за много и различни предложения, но дебатът по тях е общ. ПП се опитаха да забавят започването на обсъжданията с редица процедури.

После Десислава Атанасова от ГЕРБ поиска заседанието да бъде продължено до приключването на дебатите по 16-те прочетени параграфа. Както стана ясно, цялата парламентарна група от 53-ма народни представители на "Продължаваме промяната" се записа за изказване по текстовете. И когато те свършат, ще приключи и заседанието, а самото гласуване на всички 16 параграфа ще е в сряда, вече без дебати. Така коалиция "хартиена бюлетина" може да остави ПП и ДБ да си изказва критиките през нощта, без нужда да държат там депутатите си в залата. На следващото заседание, вече през деня, ще се проведе самото гласуване.

Въпросните параграфи от законопрокета включват: текстовете на ГЕРБ за премахване на район "Чужбина", от които партията се отказа; увеличаването на състава на ЦИК от 15 на 25 членове, които да се сменят не спрямо петгодишния си мандат, а спрямо последните повредени парламентарни избори; увеличаването на заявленията за откриване на нова секция в чужбина от 40 на поне 100, от което партията на Борисов преди дни отстъпи ;

превръщането на машините за гласуване в принтери, за което ГЕРБ твърди, че също няма да бъде окончателно прието; неподкрепеното от комисия искане на ДБ за създаване на преброителни центрове; идеята за видеонаблюдение на броенето на бюлетините, но не и запазване на записите.

Все още не е дошъл ред на текста за масовото връщане на хартиената бюлетина, заради което БСП, ГЕРБ и ДПС отвориха за промени изборния закон.

Дебатът и район "Чужбина"

Обсъжданията в петък бяха хаотични и скачаха от предложение на предложение. По време на дебатите обаче се стигна и до обсъждане какво ще се случи с избирателен район "Чужбина", ако той остане в Изборния кодекс в сегашния си вид.

Причината е, че миналата година в закона бе записано, че има такъв район, но не бяха посочени детайлите. Например в приложение № 1, в което е описано разпределението на мандатите, се говори за 31 избирателни района, което включва само тези в страната, но не и "чужбина". А в поправките между двете четения на сегашния законопроект този въпрос не е засегнат.

Това оставя опасност текстовете в закона за район "Чужбина" на практика да останат неработещи и той да не бъде реално създаден. Все пак възможност текстът да не остане "кух" има, защото в закона е записано, че ЦИК "определя броя на мандатите в многомандатните изборни райони", но пък и изрично е записано, че това става съгласно въпросното приложение № 1, което не е променено.

Така, освен ако депутатите не решат да намерят решение на въпроса, в ръцете на ЦИК остава дали на практика ще има такъв район.

Другата възможност е в пленарната зала партиите да се обединят около решението не да премахват района, а да отложат създаването му, за да има достатъчно време тогава да стане детайлно.

Като в "Бандата на Оушън"

Първоначалната идея на ГЕРБ видеонаблюдемние при броенето да има, но то да не се записва, се превърна в размяна на реплики и сравнения с филми.

Кирил Петков взе думата, за да изрази "огромно притеснение" от предложението за премахване на записващите устройства от машините и от камерите за видеонаблюдение. "В тази поправка мотивът може да е само един и това, за съжаление, е възможността да се открадне демократичният вот на българските граждани. Всъщност, ако се замислите и не знам дали от там е инспирирана тази поправка, във филма "Бандата на Оушън" преди да откраднат парите от сейфа, изключват камерите", посочи той.

По думите му още по-големият паралел с този филм е, че "когато се открадне вотът на българските граждани, всъщност това е първата и най-важна стъпка да се откраднат техните данъци".

"Благодаря ви, господин Петков. Бих дал реплика на Джордж Клуни, но го няма", отговори председателстващият заседанието Росен Желязков (ГЕРБ).

"Бих искала да обърна повече внимание на другите аргументи, без да цитирам имена на филми, защото аз се сетих за един съветски филм - "Ходене по мъките", слушайки възможностите за кражба на вот", отговори Десислава Атанасова от ГЕРБ и припомни, че партията ѝ е заявила готовност да се откаже от идеята си да няма записи при броенето.

Младежкото БСП-София срещу БСП

Макар да не се е стигнало до текста за връщането на хартиената бюлетина, по време на дебатите от ПП няколко пъти споменаха за позицията от младежкото БСП-София, която е срещу исканото от ръководството на собствената им партия за премахване на изцяло машиния вот в големите секции.

Бившият спортен министър от ИТН Радостин Василев, който сега е депутат от ПП, дори прочете от трибуната въпросната позиция, която припомня, че миналата година партията беше "за" премахването на хартиената бюлетина в големите секции.

В позицията се посочва, че "липса на последователна политика гарантирано ще доведе до още по-голям срив на общественото доверие и до неизмерими щети върху облика на БСП".

"Парламентарната група на "БСП за България" доброволно се отказа от спечелената от нашата партия битка, с което даде възможност на политическите ни опоненти да ни атакуват като част от така нареченото "статукво". Нещо, което никога не е било присъщо на БСП като партия", добавят те.

След като Василев изчете позицията на младежкото БСП-София, от парламентарната трибуна, думата взе социалистът Георги Свиленски. Той обяви, че партията му следва желанието на избирателите си.

"Господин Василев, заповядайте в Младежкото обединение на БСП, както виждате – всеки може да си изказва мнението в БСП и най-вече младежите. Само че на младежите на БСП, а и на всички вас ще кажа, че това решение за хартиената бюлетина БСП го е взела на своите най-висши органи. Не се притеснявайте за начина на вземане на решенията в нашата партия. Но ако в ПП вече ви е тясно, заповядайте при нас. Мисля, че ще се чувствате спокойно, ще може да си казвате мнението", каза той.

Дебатите по обсъждането на законопроекта на второ четене започнаха в четвъртък, след като депутатите от ГЕРБ спешно вкараха поправките въпреки заявките на лидера им Бойко Борисов, че е склонен да се съгласи на исканата от ПП и ДБ временна комисия и че на дневен ред е съставянето на правителство, а не приемането на Изборен кодекс.

Заради поправките в изборните правила, предвиденият за петък парламентарен контрол отпадна. Депутатите ще се събере извънредно във вторник от 10.00 ч. да разглеждат удължаването на бюджетите на Държавното обществено осигуряване, на Здравната каса и на Държавния бюджет. Тогава ще се проведе и отмененият днес парламентарен контрол.

Връщането на хартиената бюлетина се прави с обединените усилия на ГЕРБ, БСП и ДПС. Гласуването на тези промени обаче намалява възможността за създаване на редовен кабинет в този парламент, което ще означава нови избори.

mediapool.bg