Кламер БГ - Новини: Прокуратурата припомни на "руския шпионин", че от ДАНС тайни няма

Прокуратурата припомни на "руския шпионин", че от ДАНС тайни няма

България

|
Пет, 20 Септ 2019г. 17:29ч.
Прокуратурата припомни на "руския шпионин", че от ДАНС тайни няма

Прокуратурата извади нова порция данни по делото срещу обвинения за шпионаж в полза на руснаци Николай Малинов, който е председател на Национално Движение "Русофили". Този път става дума за разговори на бившия главен редактор на партийния вестник "Дума" Юрий Борисов в чат приложения на социалните мрежи, които би трябвало да служат като доказателства, че той е извършвал шпионаж в полза на чужда организация. Борисов е свидетел по делото.

Първият публикуван разговор на Борисов е с някоя си "Ивелина" от 9 март тази година. Тя обяснява, че някаква статия е "пълна лъжа и измама", а Юрий Борисов й отговаря, че "съдържанието се определя в Москва". "Жена му на Малинов менажира медията", уточнява Юрий Борисов. В справката е приложен и разговор на самия Николай Малинов, в който той изразява интерес към покупката на сайт, но не става ясно кой точно.

Вторият разговор е от 25 декември миналата година и е на Юрий Борисов с Ивелина. Тя го пита защо си е изтрил профила в руското приложение "Телеграм", което е известно със своята защита срещу проследяване. Той обаче не може да си спомни изобщо да е имал профил в това приложение. Разговорът се развива така:

"Юрий, профила в Телеграм изтрил ли си?", пита Ивелина.

"Нямам профил там", отговаря Юрий.

"Но преди имаше, нали?", настоява тя, а той отвръща: "Не, даже не знам какво е Телеграм".

После Юрий моли Ивелина да му копира нещо от техните разговори там.

Ивелина му копира техен стар разговор: "Здравей, Юрий! Е, тук ДАНС няма да те намери и да ти блокира профила". Юрий отговаря: "Аз и от ДАНС тайни нямам. Дори и от жена си нямам".

Това припомняне обаче не свършва добра работа и Юрий Борисов продължава да не си спомня за тези свои думи. Тогава Ивелина му припомня негово изказване в "Телеграм", че трябва да се подготви за година-две истинска лява русофилска партия, която да влезе в парламента и да играе ролята на балансьор. Тогава Борисов се съгласява, че това за партията може и да са негови думи.

Експертизата, поруъчана от разследващите, е установила, че приложението "Телеграм" е било инсталирано на въпросния телефон, но впоследствие - изтрито. При изследването на телефона, устройството не е включвано към интернет, защото има опасност някой да изтрие информацията, пише вещото лице.

Третият публикуван разговор на Юрий Борисов е с някой с Панко. Ключовата размяна на реплики е следната: "Опасни сте вие в клуба. Нямате търпение да сменяте властта в държавата и в партията". Борисов отговаря на това изказване: "Така искат кукловодите. Ние сме просто изпълнители".

Другите доказателства, които прокуратурата публикува, са договори с руски организации и един с фирмата на Цветан Василев "Бромак". Ръководителят на движение "Русофили" Николай Малинов е сключил договор за 900 000 рубли (близо 30 000 лева) с "Российская газета" да публикува в своето издание преводни текстове на руснаците и рекламни материали. Подобен договор има и с бившия генерал-лейтенант на съветското външно разузнаване Леонид Решетников, който получи 10-годишна забрана да влиза в България, и неговия "Руски институт за стратегически изследвания", но сумата е за 2.2 милиона рубли (около 75 000 лева към онзи момент).

Третият публикуван договор е за дарение от фирмата на Цветан Василев "Бромак" за 31 515 евро. Целта на дарението е да се изработят 200 паметни знака "Самарски кръст" в чест на 135 години от Освобождението на България.

Преди седмица прокуратурата публикува първата порция данни по т.нар. "шпионско дело". Пусната бе докладната записка на руски език, подписана от Малинов. Твърди се, че документът е иззет при претърсването в дома му. Тя е озаглавена: "Необходимата геополитическа преориентация на България, или това, което ние наричаме "Проектът България"".

Документът има характер на нещо като прошение за помощ и подкрепа от страна на руската държава за Националното движение "Русофили", за да може то да изпълни задачите, които си е поставило.

За целта най-напред руската държава трябва да бъде убедена, че "днес България представлява колония на САЩ" и че процесът на нейното "завладяване от Запада е отишъл толкова далеч напред, че вече е трудно да се разчита само на масовите емоции и инстинкти на българите – необходимо е Русия да се върне към своите стратегически дълбочини, една от които е България". На друго място в документа се говори направо, че Русия е закъсняла с "връщането си в своите стратегически територии".

В този смисъл авторът на докладната дори отправя упрек към руската държава, че "все още чака българите да се справят сами". Това обаче според него няма как да стане, защото "над четвърт век България се намира изцяло под ударите на САЩ", за да се промени нейният "цивилизационен избор", направен още преди 1150 години – православие, принадлежност към славянската култура, русофилство.

"България, пише Малинов, трябва да изгражда бъдещето си заедно с Русия, която е по-силна от нас и без която "няма да оцелеем".

Голяма част от документа е посветена на кроежи за директно навлизане на Русия в българската икономика. Русофилите не могат да се справят сами без руска подкрепа, изразена в придобиването на печеливши отрасли на българската икономика, пише Малинов.

Става дума за покупката на БТК ("Виваком") с помощта на "Внешторгбанк" и намиране на инвеститор, така че телекомът да остане под руски контрол.

"С цел създаване на адекватна икономическа основа на нашата дейност ние предприехме действия за безвъзмездно (думата е подчертана на ръка - бел. ред.) предаване на активи в размер на над 1.5 млрд. евро от страна на бившия банкер Цветан Василев на руския бизнесмен Константин Малофеев. Тези активи не трябваше да попаднат в български ръце, защото българската държава с цялата си мощ ще пречи на тяхното владение и ползване", се казва в документа. След откриването на документа на Малфоеев също бе наложена забрана да влиза у нас.

Между януари и март 2015 г. е постигната договорка в ръцете на Малофеев да бъдат предадени "Виваком", предприятията от военно-промишления комплекс "Дунарит" и "Авионамс", телевизионните компании ТВ7 и ББТ, се казва в документа. "За съжаление не успяхме да завладеем тези компании (бел. ред. - телевизиите), защото държавата беше изцяло срещу нас, като не позволи регистрацията на новия собственик с проруски профил", пише Малинов.

Преди седмица беше публикуван и още един текст на руски език: "Предложение на Цветан Василев, собственик на "КТБ Груп", за продажба на активи, които представляват около 9% от БВП на България", в което са посочени "БТК - Виваком" и НУРТС.

mediapool.bg