Кламер БГ - Новини: Премиерът: Първо мисля за идните поколения, после за следващите избори

Премиерът: Първо мисля за идните поколения, после за следващите избори

България

|
Четв, 24 Септ 2020г. 14:05ч.
Премиерът: Първо мисля за идните поколения, после за следващите избори

"Докато всички партии мислят за избори, аз първо съм държавник и след това съм политически лидер. Държавническото поведение изисква да се мисли първо за следващите поколения, а след това за следващите избори", написа премиерът Бойко Борисов и лидер на управляващата партия ГЕРБ във Фейсбук по повод поредната му обиколка с джипа в страната, при която посети стъкларски завод и нагледа строежа на магистрала "Хемус".

"Експертен кабинет е най-изгоден за ГЕРБ, защото така ще мога да си работя за партията, но подобно решение няма да е отговорно от наша страна", каза още той, повтаряйки думите на вицепремиера Томислав Дончев от преди ден.

"Какво налага да се правят избори сега, след като скоро имаше два вида избори, а след няколко месеца предстоят и редовни парламентарни?", запита още той.

"Що се отнася до всички, които сега искат да влизат в парламента, аз ги познавам много добре - едните са ми били вицепремиери, други са ми били министри, трети са ми били в екипа, знам им качествата", коментира Борисов. Не е ясно кого има предвид като посочва вицепремиер. Реално от протестиращите срещу него само лидерът на "Да, България" Христо Иванов е бил правосъден министър във втория кабинет на ГЕРБ от квотата на коалиционния партньор "Реформаторски блок" и подаде оставка, след като законовите му предложения за съдебната реформа бе бламирана от мнозинството на ГЕРБ в парламента.

"Засега правителството остава в този формат, всичко може да се направи в името на България, но когато има диалог", потвърди Борисов, че няма намерение да се съобрази с исканията за оставката му от антиправителствения протест, продължаващ 78 дни.

Той не пропусна и президента Радев, за когото коментира, че "вече е политически играч, не е безпристрастен, той е силно политически украсен". "Не знам дали ще направи нова партия, или ще мине към подкрепилите го БСП и ДПС", допълни той.

В четвъртък по време на любимата си обиколка с джипката министър-председателят се отклони от любимите му маршрути, които проверява редовно - строежът на магистрали и газозопровода "Балкански поток. Борисов спря "изненадващо" в предприятията на турския холдинг "Шише джам" в Търговище, за да провери дали "чорбаджията" плаща заплатите и стига ли помощта на правителството до хората.

И трети фирми у нас на турския холдинг получиха подкрепа от държавата по мярката 60/40. В компаниите им работят около 3200 българи.

"Салиме, плаща ли чорбаджията заплатата?", попита премиерът работничка, която вече 14 години работи за "Шише джам". Жената отговори утвърдително, а представителите на фирмата се похвалиха, че не само плащат, ами са увеличили възнагражденията по време на пандемията. Казаха, че са изненадани и от посещението на премиера.

А той на сладка раздумка им разясни как България "най-бързо и адекватно реагира и на здравната, и на икономическата заплаха от Covid пандемията", четейки от предварително написано му листче, което пусна подгряващо и на страницата си във "Фейсбук".

И започна да реди Борисов: "Мерките ни започнаха да действат отрано и обхванаха много хора. Само по схемата 60/40 над 300 000 работни места бяха запазени..."

По едно време забеляза, че преводачката стои права и вметна: "По стар български обичай мъжете седят, а жените стоят прави", предизвиквайки усмивки. Ефектът беше веднага място за преводачката до тях на масата.

После Борисов разказа как с турския президент по телефона се хвалили кой какви мерки е предприел за справяне с коронавируса и последвалата го криза.

"Коронавирусът, ако си го представим като тайфун, като цунами удари икономиката и най-вече здравето на хората, но България първа в света въведе най-строгите мерки първоначално", каза Борисов. Разясни как, когато случаите намалели мерките били отпуснати с отваряне на заведения, стадиони, магазини, ДДС намалено, хората отидоха на почивка - море, планина, риболов. Докато в западните страни мерките останали по-строги и хората не успели да си починат, което се отразило на психическото им здраве.

Премиерът похвали и българските медицински работници. "Имаме много добри професори. Те са толкова добри, че не могат да се разберат... Тезите им една на друга си противоречат, та чак се мразят... А ние минахме между двете теории, по средата", каза Борисов с усмивка.

И си погледна листчето, да не са му дописали още нещо да каже. Обясни колко милиони са дадени за най-засегнатите от кризата сектори "Транспорт", "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Туризъм".

Безработицата в първите месеци от кризата беше 9%, през август е 7.5 на сто, докато в други страни е 25 - 30%. Ако не действаха мерките, щеше да бъде 14 на сто сега. Всеки ден от 13 май до момента безработните намаляват с между 400 и 500 души. Запазването и осигуряването на заетост, плюс обезщетенията за безработица ще струват 1.4 млрд. лв. Поискали сме 512 млн. евро, каза Борисов, четейки подготвената му справка. И заключи: "Както се вижда и от данните, на прав път сме!"

Видимо доволен от изнесените данни с усмивка на лице, заедно с домакините, отиде да разгледа отново завода, който е посещавал и преди.

А след това се качи на джипката и потегли по строящия се участък на магистрала "Хемус" между Търговище и Шумен. "Карахме по поляни, после по чакъл и дойде времето да стъпим на асфалт", отбеляза Борисов, видимо доволен.

Около 16-километровият участък между пътен възел "Буховци" и пътен възел "Белокопитово" трябваше да е готов през пролетта на 2020 г. Строителството му обаче закъсня с около година, заради забавени отчуждителни процедури от страна на държавата и археологически разкопки. Сега строителите се опитват да наваксат закъснението и участъкът да бъде пуснат до края на годината.

Но се оказва, че все още има една отсечка, по която не се работи, става ясно от "Фейсбука" на Борисов. Той получава напътствия да внимава като кара там, защото още е черен път.

mediapool.bg