Кламер БГ - Новини: По-зелена София и по-достъпна Витоша - обещанията на кандидат-кметове

По-зелена София и по-достъпна Витоша - обещанията на кандидат-кметове

България

|
Ср, 09 Окт 2019г. 23:21ч.
По-зелена София и по-достъпна Витоша - обещанията на кандидат-кметове

Нови паркове, ремонт и облагородяване на съществуващите опазване и възстановяване на градинки и паркове, по-достъпна Витоша и защита на Борисовата градина от застрояване. Обещанията за по-зелена София присъстват в програмите на основните кандидати за кмет на София.

В поредица публикации Mediapool сравнява платформите на Йорданка Фандъкова (ГЕРБ/СДС), Мая Манолова (независим кандидат, подкрепен от БСП и други леви и десни формации), Борислав Игнатов ("Демократична България") и Борис Бонев ("Спаси София").

Общото между тях е, че адресират основните проблеми на града като презастрояването, опазването на зелените площи, замърсяването на въздуха, опазването на чистотата, изразходването на публичните финанси, дигитализацията на местната власт.

Паркове и градинки

Повече озеленяване, зелени пояси около града, запазване и облагородяване на междублоковите пространства присъстват като обещания в програмите и на четиримата основни кандидати за кмет на София.

В програмата си Йорданка Фандъкова обещава изграждането на 8 нови парка. За някои от тях като Въртопо и Източен парк се говори от години. Другите са в новите квартали, в които публични пространства като цяло липсват - "Манастирски ливади", "ВЕЦ Симеоново", "Кръстова вада". В тази група обещания е и изграждането на три т. нар. линейни паркове. Идейният проект за един от тях - покрай трамвайното трасе при пл. "Македония", беше представен преди месеци. Идеята за зелено околовръстно по старите жп линии в града също е от години. Третият такъв проект е от "Надлез надежда" до Северния парк. Тези линейни зелени пространства трябва да включват вело и пешеходни алеи.

Фандъкова обещава засаждането на 1 млн. дървета в града и около него. Част от тях трябва да формират зелен пояс около столицата, другите са в т. нар. нова гора на София край Суходол, както и по улиците на града. Записано е и приемането на подробен устройствен план на Борисовата градина, който забранява строителството върху продадените имоти в парка и дава възможност да се възстановят знакови обекти като къпалнята "Мария Луиза" и Летния театър - нещо, което Фандъкова не успя да свърши в последния си мандат. "Продължаваме възстановяването на значими места в градината и правим втора обществена тоалетна (2020 г.)", пише в програмата.

Зелените площи в София освен застрашени от застрояване, често се и унищожават от паркирани коли. Сн. Mediapool

Програма за озеленяване на София, засаждането на 5000 нови дървета по улиците и на зелен пояс около града предлага и кандидатът на "Демократична България" Борислав Игнатов. В програмата му е заложено опазването на съществуващите от строежи отхапване на територии от тях чрез устройствените планове, както и благоустрояването на съществуващите паркове, така че да са безопасни и по-привлекателни за хората. Арх. Игнатов освен това предвижда 200 нови чешми и 50 нови обществени тоалетни за първите 2 години от мандата.

Мая Манолова е записала възстановяването на зелените клинове от Витоша към града като част от 11 парка, които смята да направи, ако стане кмет. "Ще възстановим къпалнята "Мария Луиза" в Борисовата градина, в съществуващите параметри, с възможност за достъп на всички столичани", пише още във визията на бившия омбудсман. Тя обещава общината да подкрепи възстановяването на басейна, без да се казва как.

Къпалнята "Мария Луиза" в Борисовата градина от години стои затворена и се руши. Сн. Mediapool

Предлага се промяна на Общия устройствен план, с която да се увеличи зелената система на града и в парковете се върнат територии, които в момента са предвидени за застрояване. Заложено и отчуждаване на имоти, отредени за зелени площи, а липсата на такива мерки досега е една от критиките към Фандъкова.

Манолова обещава проверки на реституциите в паркове и градини; изграждането на повече фонтани и водни площи в града и програма за обновяване и реконструкция на междублоковите пространства.

От "Демократична България" предлагат още стратегия за мащабно засаждане на дървета и създаване и прилагане на стандарти за улично и градско озеленяване. И в програмата на Игнатов, и в тези на Фандъкова и на Манолова, е включено създаването на картотека на дърветата и тяхното състояние, както и опазване на зелените клинове от Витоша. Същото обещание присъства и в плана на "Спаси София". В него също е записано опазването на големите паркове, в които има частни имоти, както и изграждане на парковете Въртопо и Източен, запазване на зелените площи в кварталите, ефективна забрана за паркиране в тях и възстановяване на градинките. Според "План за София" трябва да се направят и ремонти на съществуващите паркове.

Ремонтът на Западния в парк се проточи повече от предвиденото. Извиненията са лошо време и проблеми с проекта. Сн. Mediapool

Борислав Игнатов предлага и стимули за изграждането на зелени покриви на обществени сгради, както и на вертикално озеленяване, което обаче да не е за сметка на процента зелени площи при одобряването на проектите за строителство.

По-достъпна Витоша

Затрудненият достъп до Витоша е проблем от години. Лифтовете, водещи към планината са частни. В момента работи само Симеоновският. Княжевската линия тъне в разруха от години, а от известно време спря работа и Драгалевският лифт. Съоръженията са собственост на дружеството "Витоша ски", свързвано с председателя на федерацията по ски и съсобственик на Първа инвестиционна банка Цеко Минев. През май италианецът Ерих Гумерер, който е съосновател на една от големите компании за производство на оръдия за изкуствен сняг, се заяви и като краен притежател на "Витоша ски".

Дружеството твърди, че не може да подмени остарелите лифтове на Витоша, тай като законови текстове и планът за управление на парка пречели за това. Тази теза се поддържаше и от представители на досегашното управление на общината. Сега обаче кметът Фандъкова обещава да се справи с проблема при това за две години.

Седалковите лифтове от Княжево и Драгалевци към Витоша не работят. Сн. БГНЕС

Възстановяването на неработещия от години Княжевски лифт, както и на другите съоръжения в парк "Витоша" обещават също и Мая Манолова, и Борис Бонев и Борислав Игнатов. Всички те заявяват, че това ще се случи в съществуващите трасета на съоръженията. Офертата на Фандъкова включва и буферен паркинг до началната станция на Княжевския лифт, както и срок за възстановяването на съоръжението със или без съдействието на собственика "Витоша ски" до 2021 г.

Фандъкова предвижда изграждането на обща станция на Симеоновския лифт и метрото при Околовръстния път - също проект, за който се говори от години. Той е споменат и в програмите на другите кандидати.

Всички кандидати обещават подобряване на градския транспорт до планината, включително с пускането на нови линии.

Мая Манолова е записала в платформата си, че в планината ще се движат автобуси всеки ден, както и че ще има точен график от "Витоша ски" за възстановяването и обновяването на лифтовете. Според нея ако това не стане, може да се създаде общо дружество между държавата и общината за възстановяването на инфраструктурата или да се издаде разпореждане за премахване на Княжевския и Драгалевския лифт и "съвместно с държавата като собственик на земята намиране на инвеститор или чрез публично-частно партньорство за изграждането им наново в настоящия обхват".

Мая Манолова предлага и изграждането на паркинги в подножието на планината, за да се ограничи ползването на автомобили в парка.

В програмата на Фандъкова се обещава да бъде ограничено ползването на автомобили в планината (без конкретен механизъм), заедно с изграждането на буферни паркинги и подобряване на градския транспорт.

В платформата на Борислав Игнатов е записано, че трасетата на въжените линии ще се ограничат до съществуващите горски просеки, за да се избегнат нови сечи на гора. Освен това се предлага автобусните линии до Алеко и Златните мостове да са част от редовните маршрути на градския транспорт и да не се движат само в почивните дни. Влизането с коли в парка пък ще се ограничава след запълване на капацитета на паркингите на територията му.

Развитието на ски училищата за деца на Витоша е част от платформите на почти всички основни кандидати за кмет. Сн. БГНЕС

От "Спаси София" смятат, че след възстановяването му Княжевският лифт трябва да стане част от градския транспорт - да се управлява от общинско транспортно дружество, а билетите за него да са част от тарифите за публичния транспорт. Дългосрочната цел е всички лифтове на Витоша да са част от градските линии и да станат отново общинска собственост.

От организацията също искат да се ограничи влизането с коли в парка и смятат да го постигнат с въвеждането на такса за спиране на паркингите на негова територия. Паркирането там ще е по-скъпо от това в града, а спирането извън определените за това места ще се санкционира. Като алтернатива на личните автомобили се предлага съществуващите линии до парка да са по-редовни и да бъдат допълнени от нови маршрути.

И ГЕРБ, и "Демократична България" предлагат възстановяване на хижите на Витоша, както и поддържане на алеите и маршрутите.

Според "Спаси София" ски и сноуборд зоните в планината трябва да бъдат дадени на концесия. И кандидатът им Борис Бонев, и Йорданка Фандъкова залагат също на ски училищата за деца.

[div class='center_orange']ПРОБЛЯСЪЦИ

Фандъкова - международен конкурс за обновяване на Зоологическата градина.

Борислав Игнатов - наемането към общинските структури на инструктори по активности в планината, които да провеждат начално обучение за децата от общинските образователни институции.

Борис Бонев - обособяване на места с гледка към София от Витоша; изграждане с публично-частно партньорство на спа къмпинг в района на Локорско, Войняговци или Панчарево.

Мая Манолова - изграждане на огради около парковете на места, които се считат за рискови като Западен парк и Северен парк.[class='center_orange' div]

mediapool.bg