Кламер БГ - Новини: Отвориха за движение пътя през Искърското дефиле

Отвориха за движение пътя през Искърското дефиле

България

|
Ср, 03 Фев 2021г. 13:29ч.
Отвориха за движение пътя през Искърското дефиле

Пътят през Искърското дефиле е отворен за движение, съобщи агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Падналата над 4000 тона скална маса в района на село Елисейна е разчистена след седмица на усилен труд. Скатовете са обрушени и е осигурено безопасното движение на пътуващите в участъка, казаха от АПИ.

До месец ще бъдат предприети мерки за трайното укрепване на най-големия скален къс на срутището при Елисейна, обещава пътната агенция.

15 млн. лева за преодоляване на щетите

Междувременно правителството отпусна 15 милиона лева за предотвратяване на последици от бедствията през последния месец, съобщи правителствената информационна служба.

"Отпускаме близо 15 милиона лева за предотвратяване на последствия от бедствия, но опитът и практиката показаха, че трябва да се осигури превенция. Затова очаквам от регионалното министерство да се въведе нова система, при която датчици, поставени на критични места, сигнализират за срутищни процеси в страната", каза премиерът Бойко Борисов.

Той посочи, че е възложил на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да предприеме необходимите действия за въвеждането на система, с която ще се намали рискът от инциденти, навреме ще се затварят пътища и в аванс ще се извършат дейности като обрушване и поставяне на надеждни мрежи.

"Със системата могат да се поставят датчици във всички такива критични места, а те са хиляди в България – и в Родопите, и в Рила, в Пирин, Стара планина. Навсякъде скатовете са огромни", отбеляза Борисов. Премиерът изиска от министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова максимално бързо да се действа по този проект.

"На 15, на 30, на 40 места да сложим датчици, пак намаляват риска и има превенция по темата", каза Борисов.

26 свлачищата са с монтирани датчици

Министърът на регионалното развитие

Петя Аврамова докладва, че в момента се проверява приложимостта на изисканите от премиера контролно-измервателни системи специално за срутищни процеси.

В момента МРРБ изпълнява проект за монтаж на контролно-измервателни системи на 26 свлачища в цялата страна.

По-късно днес Петя Аврамова ще посети свлачището в село Мламолово, област Кюстендил. На място тя ще се запознае с контролно - измервателната система, която предстои да бъде поставена на обекта, за да се следят и анализират геодинамичните процеси в него, съобщиха от пресцентъра на регионалното министерство.

Разпределението на парите по общини

В рамките на правителственото заседание 5 общини получиха финансова помощ за справяне с последиците от бедствия.

На община Благоевград се предоставят 4 770 033 лв. за укрепване на пътя Бистрица - летовище "Бодрост" (местност "Картала"). Кметът на Благоевград Румен Томов изказа благодарност към премиера за бързата реакция на правителството за решаването на проблема.

Община Гърмен ще получи подкрепа от 3 824 422 лв. От средствата 1 615 447 лв. са за възстановяване и изграждане на геозащитни съоръжения и водостоци за отвеждане на поройни води през масиви на село Рибново. За възстановяване на сграда в село Скребатно се отпускат

547 037 лв. За корекция на коритото на река Върбица в участъка на село Дъбница чрез изграждането на подпорни стени и мост се дават 1 260 808 лв. Други 300 900 лв. са за корекция на дере в село Дебрен и 100 230 лв. - за корекция на дере в село Гърмен.

Заместник-кметът на община Гърмен Владимир Донков отбеляза, че е огромна подкрепата на правителството, благодарение на която се подпомагат не само училища, но и се решават сериозни проблеми с деретата.

"И занапред бъдете все така отзивчиви, отговарящи на жителите на цяла България", добави кметът на село Рибново Мустафа Иса.

Кметът на село Дъбница Синем Бекирова също изказа благодарност към премиера Борисов за финансовата помощ за селото във връзка с корекция на коритото на реката. За проблема Бекирова информира премиерът Борисов в средата на януари, когато той посети основното училище в селото, за чийто нов корпус правителството вече отпусна над 200 000 лв.

За община Ардино правителството отпусна 117 378 лв. Със средствата ще бъде извършено укрепване на скат в село Падина.

Други 130 489 лв. са осигурени на Столична община за възстановяване на средства за извършени спешни аварийно-спасителни и неотложно възстановителни работи в район "Нови Искър", район "Надежда

4" и район "Връбница".

На община Своге са отпуснати 55 940 лв. за неотложни възстановителни работи на пешеходна пасарелка за махала Струлница в село Искрец.

"Община Своге е трудна община, затова е важно да работим заедно. Днес е вторият случай, първият беше с почистването на отпадъците от язовира, в който показахме, че държавата

и общините могат да работят перфектно и в синхрон", каза заместник-кметът на Своге Валентин Михайлов. Той добави, че правителството показва, че бързо подадената ръка в даден момент и взимането на превантивни мерки върши повече работа отколкото след това да се работи по отстраняване на щети.

В хода на заседанието на правителството по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за агенция "Пътна инфраструктура" бяха отпуснати 1.5 млн. лева за отстраняване на щети по републиканската пътна мрежа в градовете Благоевград, Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Перник, Смолян, Стара Загора и София.

По бюджета на Министерството на земеделието, храните и горите за Изпълнителна агенция "Борба с градушките" са

осигурени 4.1 млн. лв. на противоградови ракети за защита от градушки през 2021 г.

АПИ ще използва експертизата на учените за превенция на свлачищните процеси

Междувременно от пътната агенция съобщиха, че ще използват експертизата на учените за превенция на свлачищните и срутищните процеси.

Председателят на Управителния съвет Георги Терзийски и проф. Олег Асенов, член на УС, обсъдиха с представители на академичните среди от Геологическия институт при БАН, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" възможностите за разширяване на сътрудничеството. Целта е при изпълнението на мерките, които ежедневно се предприемат за обладяване на геодинамичните процеси, да се използва практичния технически опит на академичните среди.

В тази връзка учените ще подпомогнат АПИ в актуализиране на съществуващите процедури и методики за оценка и превенция на риска. По този начин служителите на районните пътни служби и на поддържащите фирми, обхождайки участъците в дефилетата и планинските райони, с предпоставки за свлачищни и срутищни процеси, ще могат по-лесно и бързо да правят мониторинг с превантивен ефект.

mediapool.bg