Кламер БГ - Новини: Опит да се позволи генерично заместване на лекарства в извънредното положение пропадна в зародиш

Опит да се позволи генерично заместване на лекарства в извънредното положение пропадна в зародиш

България

|
Четв, 26 Март 2020г. 16:22ч.
Опит да се позволи генерично заместване на лекарства в извънредното положение пропадна в зародиш

Предложение да се разреши генерично заместване на лекарства в условията на извънредното положение пропадна още в зародиш след остра реакция от страна на лекарското съсловие. Преди ден Министерството на здравеопазването публикува предложение за промяна в своя наредба за разрешаване на генеричното заместване, при което фармацевтите заменят един предписан продукт с друг медикамент със същото активно вещество в същата лекарствена форма и дозова единица. Промяната предвиждаше това да става със съгласието на пациента. Срещу идеята остро реагираха от сдружението на общопрактикуващите лекари, според които генеричната замяна е подмяна на предписаното от лекаря лечение. Малко след това предложението беше свалено от обществено обсъждане.

Във вторник от съсловната организация на фармацевтите – Българския фармацевтичен съюз коментираха, че предложението е целяло да осигури възможност в извънредната ситуация пациентите да не се разкарват по няколко пъти между лекаря и аптеките, когато конкетно лекарство липсва. Оттам припомниха, че само в три страни от Европейския съюз - Австрия, България и Малта, генеричното заместване не е разрешено.

"Това (генеричното заместване) на практика е спазване на предписаното лечение и не се подменя волята на лекаря. Генеричното заместване е обичайна практика в другите държави, то води до спестяване на значителни публични ресурси, а в условията на пандемията щеще да помогне да се ограничат максимално контактите на пациентите с повторни посещения при медицински специалисти или аптека, в търсене на предписания лекарствен продукт, каквито са и указанията на Националния оперативен щаб", се казва в позиция на председателя на Българския фармацевтичен съюз Асена Стоименова.

Според нея след разпространението на информацията за предлаганата промяна, някои заинтересовани страни са реагирали крайно негативно, включително чрез дезинформация и затова предложението беше свалено от сайта на здравното министерство.

В момента фармацевтите нямат право на генерична замяна когато лекарството е предписано от лекаря с неговото търговско наименование. И ако аптеката не разполага с предписания лекарствен продукт, фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. В настоящата ситуация при липса на конкретен продукт пациентът трябва или да обикаля аптеки докато го намери или при системна липса да се върне при лекаря за нова рецепта.

Лекарите са против генерично заместване

Преди ден общопрактикуващите лекари отхвърлиха категорично опциятта за генерично заместване под предлог, че само те са наясно със състоянието на пациентите си и дори се усъмниха, че фармацевтите могат да се поддадат на корупционни практики.

"Общопрактикуващият лекар познава изцяло конкретния пациент от години в био-психо-социален аспект: анамнеза на живота, настояща клинична картина, алергични прояви, съпътстващи заболявания и терапия, съответните лекарствени взаимодействия и противопоказания, социална среда и навици, финансов статус и нагласи за придържане към една или друга терапия и др. В същото време единствено общопрактикуващият лекар може да проследи и познава ефекта от предхождащо лечение - липса или незадоволителен ефект от един или друг медикамент, активната му субстанция или помощни вещества, специфични за всяка търговска форма, отношението на пациента към медикамента, което до голяма степен определя и степента на сътрудничество от негова страна", смятат джипитата.

Не трябва да пренебрегваме и възможността за създаване на корупционни практики, която би била насърчена от въвеждането на опция за генерично заместване без съгласието на назначилия терапията лекар. Има т.нар. интегрални схеми (хоризонтални и вертикални), които са особено удобни за собственици, които притежават цялата верига – производство- разпространение-продажба (на лекарства). Има и такива, които я притежават частично, от второто ниво до аптеката, включителн", коментираха от сдружението.

По-късно в четвъртък с реакция излязоха и от Българския лекарски съюз (БЛС). Според тях "подобни промени не само, че са абсолютно неприемливи, но могат да доведат до сериозни последствия за здравето на пациентите и да предизвикат нежелани конфликти по оста "лекар – пациент – фармацевт“.

"Възможно е генерично изписване или генерично заместване на лекарства в аптеката когато е наложително, възможно и необходимо, но не може да се извършва зад гърба на лекуващия лекар. Аптекарят е свободен да упражнява

своята "грижа“, само когато говорим единствено за лекарства без лекарско предписание и за добавки", заявиха от БЛС.

Според съсловната лекарска организация отпускането на лекарствата е еднократен акт, а контролът върху лечението и реакциите на пациента продължават във времето – нещо, което аптекарят не може да проследи, няма опит и не е редно да подменя

определени решения на лекаря. "Дори и при еднакви активни съставки в лекарствата, отделните пациенти не реагират на тях по еднакъв начин и дали това е така, може да се прецени единствено от лекар", е позицията на БЛС.

mediapool.bg