Кламер БГ - Новини: Поредна сензация: Мароко би Белгия с 2:0; Хърватия разгроми Канада

Поредна сензация: Мароко би Белгия с 2:0; Хърватия разгроми Канада

България

|
Нед, 27 Ноем 2022г. 20:23ч.

Ситуацията при втория гол във вратата на Белгия, Сн. ЕПА/БГНЕС

Мароко вкара два гола през второто полувреме и записа престижна победа с 2:0 срещу Белгия, която постави отбора на едно от първите две в група "F" на Световното първенство по футбол. Африканците са с четири точки и една повече от белгийците, чието участие в елиминациите най-вероятно ще минава през победа срещу световните вицешампиони от Хърватия в третия мач.

Хърватите пък за разлика от първия си мач (срещу Мароко – 1:1) разкриха целия си потенциал и разгромиха Канада с 4:1, с което оглавиха групата и до голяма степен си гарантираха излизането ог групата.

Нападателят на Белгия Ромелу Лукаку отново бе оставен извън титулярния състав, но треньорът Роберто Мартинес направи три промени. Амаду Онана започна вместо Юри Тилеманс след силния мач срещу Канада, а Торган Азар стартира за сметка на Яник Караско. Тома Мюние пък измести Леандер Дендонкер на десния бек.

Мароко започна с непроменен състав от равенството с Хърватия и не само удържа белгийците, а можеше и да води на почивката. В заключителните секунди на първата част Хаким Зиеш стреля от пряк свободен удар и преодоля Тибо Куртоа, но главният съдия Сезар Рамос отмени гола заради засада на очаквалия центриране Ромен Сайс.

Белгия създаде положение в седмата минута на втората част чрез Еден Азар, който дриблира покрай марокански бранител и стреля, но Мунир Мохамеди, който замени титуляра Ясин Босу минути преди началото на мача, отби удара.

Мунир отрази и опасен шут на Дрийс Мертенс, а Мароко нанесе големия си удар в 73-та минута. Африканците получиха пряк свободен удар отляво на нападението и вместо да центрира, влезлият пет минути по-рано Абделхамид Сабири реши да стреля от малък ъгъл. Той изненада Куртоа, а на гредата нямаше човек и топката влезе във вратата на Белгия за 1:0.

Натискът на европейците не само не доведе до нищо за отбора, а и даде възможност на Мароко да вкара втори гол на контраатака в добавеното време. Хаким Зиеш преодоля Тимоти Кастан в наказателното поле и подаде на Закария Абухлал, който преодоля Куртоа майсторски за крайното 2:0.

Така Белгия най-вероятно ще се нуждае от задължителна победа срещу Хърватия в последния си мач от груповата фаза, за да стигне до осминафиналите.

Белгия - Мароко - 0:2 (0:0)

голмайстори: 0:1 Абделхамид Сабири 73, 0:2 Закария Абухлал 90+2

стадион: "Ал Тумама", Доха

главен съдия: Сезар Рамос (Мексико)

жълти картони: Амаду Онана (Белгия); Абделхамид Сабири (Мароко).

състав на Белгия: Тибо Куртоа, Тимоти Кастан, Ян Фертонген, Тоби Алдервайрелд, Тома Мюние (81-Ромелу Лукаку), Аксел Витсел, Амаду Онана (60-Юри Тилеманс), Торган Азар (75-Леандро Тросар), Кевин Де Бройне, Еден Азар (60-Дрийс Мертенс) и Миши Батшуай (75-Шарл Де Кетеларе).

състав на Мароко: Ясин Бону, Ашраф Хакими (68-Яхия Атиа-Алал), Нусаир Мазрауи, Софян Амрабат, Найеф Агер, Ромен Сайс, Хаким Зиеш, Азедин Онахи (78-Джавад Ел Ямик), Селим Амалах (68-Абделхамид Сабири), Софиан Буфал (73-Закария Абухлал) и Юсеф Ен-Несири (73-Абдеразак Хамдаллах).

Андрей Крамарич вкара два гола, а Хърватия победи с 4:1 Канада във втори мач за деня от група "F" на Световното първенство по футбол в Катар. Така вицешампионите се изкачиха на първо място в класирането при равенство в точките с втория Мароко и една повече от Белгия.

Алфонсо Дейвис вкара първия гол в историята на Канада на световни първенства още във втората минута на мача на "Халифа Интернешънъл Стейдиъм" в Ал-Раян. Таджон Бюкенън центрира в наказателното поле и крилото на Байерн Мюнхен засече топката с глава във вратата на световните вицешампиони.

До този момент Канада не беше вкарвала на Мондиали. При единственото си участие през 1986 отборът загуби срещу СССР, Франция и Унгария с общ резултат 0:5.

Историята обаче не се е променила драстично за страната и тя бе голям аутсайдер срещу Хърватия, дори и след гола. Вицешампионите натиснаха свирепо след попадението и стигнаха до изравняване в 36-ата минута. Иван Перишич подаде зад гърба на защитата за Андрей Крамарич, който преодоля бившия вратар на Лудогорец (Разград) Милан Борян с диагонален удар.

Хърватия завърши пълния обрат преди края на първото полувреме. Марко Ливая получи подаване от Йосип Юранович на дъгата на наказателното поле и стреля в долния ляв ъгъл за 2:1.

Хърватите намалиха темпото през второто полувреме и на Доминик Ливакович му се наложи да направи две спасявания, но представителите на Европа все пак стигнаха до още два гола. Крамарич получи отново подаване от Перишич, залъга защитник в наказателното поле и стреля точно за в 70-ата минута, а Ловро Майер се разписа в добавеното време за 4:1.

Поражението бе второ за Канада и така представителите на Северна Америка загубиха и математически шансове за излизане от груповата фаза. В следващия си мач те ще играят с Мароко, а Хърватия ще срещне Белгия.

Хърватия - Канада - 4:1 (2:1)

голмайстори: 0:1 Алфонсо Дейвис 2, 1:1 Андрей Крамарич 36, 2:1 Марко Ливая 44, 3:1 Андрей Крамарич 70, 4:1 Ловро Майер 90+4

стадион: "Халифа Интернешънъл Стейдиъм", Ал-Раян

главен съдия: Андрес Матонте (Уругвай)

жълти картони: Деян Ловрен, Лука Модрич (Хърватия); Таджон Бюкенън и Камал Милър (Канада).

състав на Хърватия: Доминик Ливакович, Иван Перишич (86-Мислав Оршич), Деян Ловрен, Матео Ковачич (86-Ловро Майер), Андрей Крамарич, Лука Модрич (86-Марио Пашалич), Марсело Брозович, Марко Ливая (60-Бруно Петковича), Борна Соса, Йошко Гвардиол и Йосип Юранович.

състав на Канада: Милан Борян, Ричи Ларея (62-Джуниър Хойлет), Камал Милър, Стивън Витория, Алистер Джонсън, Алфонсо Дейвис, Стивън Еустакио (46-Исмаел Коне), Атиба Хътчинсън (72-Сам Адекугбе), Таджон Бюкенън, Кайл Ларин (46-Джонатан Осорио) и Джонатан Дейвид (72-Лукас Кавалини).