Кламер БГ - Новини: "Галъп": 1/3 от хората са с намалени доходи след извънредното положение

"Галъп": 1/3 от хората са с намалени доходи след извънредното положение

Коронавирус

|
Ср, 01 Апр 2020г. 14:58ч.
"Галъп": 1/3 от хората са с намалени доходи след извънредното положение

Мнозинството българи считат мерките на правителството срещу разпространението на Covid-19 за "неприятни, но поносими". За последните две седмици обаче се удвоява делът на хората, загубили работа, като икономическите перспективи стават все по-мрачни. Една трета споделят, че доходите им са намалели след въвеждането на извънредното положение. Това сочат данните от втората вълна сондаж на "Галъп" заотношение на коронавируса и предприетите мерки, проведен сред 850 души на 30 и 31 март. Данните от първата вълна бяха оповестени миналата седмица.

Две трети от българите продължават да смятат, че мерките които властта взема срещу разпространението на Covid-19, са достатъчни. Леко нараства спрямо предходната седмица делът на тези, които смятат мерките за прекалени (сега са 20%) и слабо намалява делът на считащите, че мерките са недостатъчни (12%). Самите мерки са "неприятни, но поносими" за 82% от българските граждани. Други 15% казват, че те са "вече непоносими".

Действията на правителството отново се оценяват високо – както и миналата седмица. В този контекст Националният оперативен щаб също запазва одобрението си в извънредната ситуация. Тя създава ново доверие към властите.

Няма значима промяна и по главния индикатор на проучването: дали хората пребивават в: панически страх – 24%, тревога – 60% или реагират спокойно – 13%. Останалите се затрудняват да отговорят.

Обезпокояващи обаче са числата, описващи икономическото съзнание на населението: повече от 1/3 декларират, че след въвеждането на извънредно положение доходите им са намалели. Други близо 1/4 живеят с чувството, че съвсем скоро предстои доходите им да намалеят.

Около 36% от работещите (удвояване за две седмици) заявяват, че вече са загубили работа и още 10% казват, че това е непосредствената им перспектива. Мнозинство от 70% от работещите не смятат, че работното им място е застрашено.

Активните в икономически план възрасти са и тези, които в най-сериозна степен споделят тревожни оценки и перспективи за доходите си. Може би затова и най-младите групи в по-голяма степен намират мерките вече за непоносими.

Като цяло обаче българите търпеливо понасят сполетелите ги ограничения и не се вижда необходимост от краткосрочни корекции на извънредния режим, е изводът от проучването на "Галъп".

mediapool.bg