Кламер БГ - Новини: Ковачевски: Отношенията ни с България са застрашени от финансирани от трети страни субекти

Ковачевски: Отношенията ни с България са застрашени от финансирани от трети страни субекти

Европа

|
Пон, 20 Фев 2023г. 13:16ч.
Ковачевски: Отношенията ни с България са застрашени от финансирани от трети страни субекти

Ковачевски: Отношенията ни с България са застрашени от финансирани от трети страни субекти

Oтношенията между България и Северна Македония са застрашени от хора, групи и политически партии и в двете държави, "които са финансирани от трети страни и не искат да видят региона интегриран в ЕС "и това вече е ясно на всеки". Това каза македонският премиер Димитър Ковачевски в интервю за държавната агенция МИА.

"Република Северна Македония и България трябва да разчитат на комуникация на институционално ниво и запазване на достойнството на институциите и гражданите. Ако работим в тази насока, по теми и проекти, които обединяват гражданите, тогава вярвам, че отношенията между двете страни ще бъдат на ниво, достойно за две съседни страни, членки на НАТО и бъдещи партньори в ЕС", смята Ковачевски.

Управляващите в Скопие не за пръв път повдигат темата, че интересите на трети страни регионът да не се придвижи бързо към Европейския съюз.

Според тях има "популистки групи и партии, които очевидно са финансирани от Русия".

Миналата година и тогавашният български премиер Кирил Петков обяви, че руски агенти работят срещу разбирателството между София и Скопие.

Ковачевски коментира още, че вече не става въпрос дали, а кога Западните Балкани ще станат част от ЕС.

"Албания, Северна Македония, Словения, Хърватия, както и Черна гора, вече са страни членки на НАТО. Черна гора, Албания, Северна Македония, Сърбия започнаха преговори с ЕС. Става въпрос за една различна среда от тази през 90-те години. Регионът се възприема като стабилен, а Северна Македония, като държава, която е фактор за стабилност в региона. Защо? Още веднъж ще подчертая, ние сме страна-членка на НАТО, страна, която започна преговори с ЕС и страна, която председателства ОССЕ, но и страна, която вече е участник в Берлинския процес и Отворени Балкани. На практика това са организации и процеси, които укрепват и развиват регионалното сътрудничество- свободното движение на хора, капитали, стоки и услуги", посочи Ковачевски, цитиран от БТА.

По думите му по време на дискусията Северна Македония на практика е била пример за страна, "която чрез добросъседски отношения и чрез дипломатически усилия" е успяла да реши големите проблеми, които е имала и сега "напредва в европейската интеграция".

През последните месеци обаче отношенията между двете страни достигнаха ново ниско ниво, като кулминацията бе след побоя на секретаря на българския културен клуб "Цар Борис III" Християн Пендиков в Охрид.

Заради това президентът Румен Радев поиска Европейският съюз да наложи мониторинг за спазването на правата на македонците с българско самосъзнание и каза, че страната е в "състояние на вето".

България отвори вратата към началото на преговорите на Скопие за членство в ЕС, но под условия. Най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ обаче е категорично против вписването на българите в основния закон на страната и към момента това няма как да се случи, тъй като се изисква мнозинство от две трети.

На дневен ред и смяната на имената на българските клубове в Северна Македония, които според Скопие имат спорни имена.

Въпреки сигналите от Радев и назначеното от него служебно правителство, според македонските управляващи процесът на евроинтеграцията на страната върви гладко.

mediapool.bg