Кламер БГ - Новини: Коалицията "Обединени патриоти" се разтуря

Коалицията "Обединени патриоти" се разтуря

България

|
Четв, 25 Юли 2019г. 11:48ч.
Коалицията "Обединени патриоти" се разтуря

"Такава коалиция вече няма, не го ли разбрахте?", обяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов в сряда, след като коалиционният съвет на "Обединени патриоти" се разтури минути след като се събра на първата си съвместна сбирка от около половин година.

Отделно един от друг и по различен начин същото потвърдиха и лидерите на останалите две партии в "Обединени патриоти" (ОП) – НФСБ и "Атака".

Подобни кризи в малката коалиция са хронично явление, но никога досега не се заплашвали голямата коалиция с ГЕРБ, тъй като всички в ОП са единни в желанието си управленският мандат да бъде изкаран до край.

За настоящия коалиционен съвет на ОП настояваше лидерът на "Атака" Волен Сидеров, когото ВМРО и НФСБ наскоро отстраниха от председателския пост на парламентарната група. Той твърди, че решението не е легитимно.

Сидеров се присъедини към срещата със закъснение и минути след това тя се разпадна. Лидерите на трите партии не се бяха събирали от февруари, когато издържаха само 10 минути на едно място.

Сега ВМРО и НФСБ напуснаха малко след пристигането на Волен Сидеров, който поиска медиите да присъстват на заседанието.

"Такава коалиция вече няма, не го ли разбрахте?", обяви на излизане Красимир Каракачанов. Попитан защо си тръгва от коалиционния съвет, той заяви: "То няма такъв. Първо, чакаме "Атака" 30 минути, идват и започват скандали и обструкции. Няма смисъл".

"Аз не виждам каква коалиция може да има. Аз я създадох, те я напуснаха", обяви на свой ред Волен Сидеров. Той е настоявал на коалиционния съвет да присъстват журналисти и телевизионни камери, но ВМРО и НФСБ не са се съгласили.

"Напускаме телевизионния съвет, а не коалиционния съвет", каза на свой ред лидерът на НФСБ Валери Симеонов и добави: "Явно подписите под споразумението не важат вече".

Според него искането на "Атака" да бъдат поканени медиите е било предварително подготвен сценарий на "Атака" за създаване на напрежение.

"Не виждам желание в коалиционните си партньори за диалог. Как така ще се води диалог в едно тясно помещение, с прекъсване, с надвикване (...) Много добре знаете, че има срещи, на които са канени медиите и на които не са канени. Ние с ВМРО не сме канили медии, става ясно, че са поканени от "Атака". След като са поканили много медии и се стига до това блъскане вътре, това каране вътре унизително за нас и за вас, това е сценарий на "Атака". Целта е медиен скандал", каза Симеонов.

Никой никого не е обиждал, колегите от ВМРО и НФСБ напуснаха коалиционния съвет, защото се уплашиха от камерите, каза от своя страна Сидеров.

Сидеров заговори за правителствена криза

"Чакам премиерът Бойко Борисов да потърси разговор с мен", информира Волен Сидеров. Според него Борисов вече трябва да прояви интерес, защото има правителствена криза. Лидерът на "Атака" обаче нямал намерение на иска среща с премиера, щял да чака Борисов да го потърси.

Сидеров, който по-рано коментира, че нямало смисъл да остава в този парламент, не отговори как ще постъпи. "Обмислям такава възможност, когато реша, ще ви уведомя", заяви той, но попита дали Каракачанов и Симеонов ще напуснат постовете си.

На въпрос как ще продължи да бъде коалиционен партньор на ГЕРБ, Каракачанов пък отговори: "Ще разберете".

Изглежда обаче думите на Сидеров са по-скоро опит да привлече вниманието на премиера, който от месеци упорито страни от непрестанните скандали на коалиционните си партньори. Допреди две седмици трите партии - партньори на ГЕРБ във властта, твърдяха, че въпреки напрежението между тях, няма да нарушат стабилността на управляващата коалиция. От партията на Борисов също не изглеждаха притеснени от кавгите между ВМРО, НФСБ и "Атака".

Ябълката на раздора – "детронирането" на Сидеров

Поводът за сегашното напрежение беше решението на НФСБ и ВМРО да детронират Волен Сидеров като председател на парламентарната група на "патриотите". Лидерът на "Атака" и до момента твърди, че е бил свален от поста с измама. Преди 2 седмици той поиска от председателя на парламента Цвета Караянчева да отмени решението, но тя се измъкна – щяла чака правния отдел на парламента да се произнесе, а той все още не е излязъл с решение.

От година насам НФСБ периодично настояваше Сидеров да бъде отстранен от председателския пост на групата и дори свали доверието си от него. Махането на Сидеров обаче стана почти неизбежно след евроизборите, на които "Атака" и НФСБ взеха по около един процент, а ВМРО – 7.36% и така се затвърди като водещ фактор в ОП.

Преди вота "Атака" водеше активна кампания срещу партията на вицепремиера Красимир Каракачанов и я обвини, че е постигнала резултата си с изборни измами.

Отделно от това, групата на ОП отдавна не функционираше нормално, а единствените общи сбирки между трите партии са на коалиционните съвети с ГЕРБ. ВМРО и НФСБ махнаха освен Сидеров и всички други депутати от "Атака" от ръководството на групата и дори си оставиха вратичка да ги изгонят.

mediapool.bg