Проруските тролове рязко превключиха от антиваксърство към путинизъм. Но трудно смогват с позициите на руските власти, които всеки ден измислят ново оправдание защо са в Украйна, казва пред Mediapool Георги Ауад, с когото разговаряхме за информационна война в социалните мрежи. Той е експерт анализи, измерване и оценка на репутацията с над десет години професионален опит. Той е един от малкото у нас, които са сертифицирани експерти от AMEC (Международна асоциация за измерване и оценка на комуникацията). Част от екипа разработил "Пътеводител за проверка на фактите в дигитална среда".
Г-н Ауад, има ли промяна на наратива в социалните мрежи след началото на войната в Украйна?
Разбира се. Повечето антиваксъри се превърнаха в заклети фенове на Путин и Русия. Това не е неочаквано, като знаем кой пробутваше главно антивакс наратива. Пределно ясно е, че ако има някакви хора, които смятат, че Covid, който отне толкова животи, не е опасен, тях няма да ги впечатли една война.
Имаше подготовка на почвата от троловете преди да избухне конфликта?
Не. Според мен дори троловете бяха активирани в последния момент. Явно много малко хора са знаели в Русия, че това ще се случи. Най-вероятно заради това реакцията на трол фабриките закъсня.
Въпреки че сводките на американското и британското разузнаване бяха превърнати в част от водещите новини на международните медии?
До последно обаче никой не вярваше.
Има ли доминиращ разказ в българските социални мрежи за войната – западен или прорурски?
Не. Доминиращ разказ няма. В момента хората просто са ужасени от това, което се случва, за разлика от троловете, които продължават да са безскрупулни. Трябва да имаме предвид, че тези, които викат най-много, те най-много се чуват. Не вярвам, че има нормален човек в държавата, който да подкрепя това кръвопролитие. Там умират деца, което е крайно неприемливо, независимо от политическите убеждения и разбирания.
Това, че българите са ужасени от войната, подкрепя ли се от данните?
Да. Най-гласовитите проруски гласове са много малко. Със сигурност по-голямата част от феновете на Путин са във Фейсбук. В Туитър е съвсем различно. Там има немалко активни акаунти. Българският Туитър в последните 4-5 месеца най-вероятно се е удвоил като брой активни потребители. Тук най-важното е възможно най-бързо да се отървем от тези етикети "прозападни" или "проруски", а да се опитаме да бъдем просто мислещи хора. Така ще се отървем и от този разказ.
Експресното изследване на "Алфа рисърч" показа, че одобряващите действията на Путин българи са намалели двойно от началото на войната. Това подкрепя ли се от процесите в социалните мрежи, които наблюдавате?
Абсолютно. Това е ясно видимо и от коментарните секции на медиите, където по-умерените изчезнаха и останаха само най-крайните фенове.
Троловете увеличават ли се?
Не. Дори очаквам да намалеят след отварянето на руската фондова борса. Обезценяването на рублата, което наблюдаваме в момента, ще доведе до съкращения и в техния "сектор".
Как могат да бъдат разпознати?
Можете да скролнете малко в историята на техните коментари, за да видите как рязко превключват от антиваксърство на путинизъм. Това е сигурен белег.
Но има и хора, които не са тролове, а правят същото...
Тези, които не са толкова силно обвързани с тролщината, избягват да говорят толкова активно на тази тема.
Използва ли се войната в Украйна, за да се разклаща доверието на българите към ЕС?
Има такива опити, но те не са толкова успешни. Просто троловете трудно смогват с позициите на руските власти, които всеки ден измислят ново оправдание защо са в Украйна. Наративът е много размит. В началото беше специална операция, за да се денацифицира Украйна, мина се през мръсни бомби, биолаборатории, Лавров обясни, че Русия била в Украйна, за да не започва война. Никой не може да получи в момента заповеди за някакви ясни опорни точки, защото всеки ден руските власти бързо измислят нови обяснения. Явно е, че нещата в Украйна не се развиват по първоначалния план за бърза победа в рамките на 48 часа. Това се видя и от публикуваната погрешка "победна" статия в РИА Новости В момента всичко, което е в онлайн пространството, е буквално отражение на това как се представя руската армия в Украйна. Трудно е формираш теза, ако си трол, когато трябва да защитиш едновременно пет различни гледни точки. В повечето случаи троловете обръщат разговори на агресия от типа: "Ей, сега ще видите какво ще стане". За щастие, в България няма да видим какво ще стане, защото надали ще видим военен конфликт с въвличането на НАТО. Това наистина би означавало край, но за всички.
Според теб феновете на войната и Путин биха ли намерили политическо представителство при едни предсрочни парламентарни избори?
За всеки, който се опита да формира предизборната си платформа около това, би било все едно да се простреля в крака при началото на спринтово състезание.
Ние сме нещо като специалисти с прострелването...
Да, но не мисля, че жертвите в тази война, деца, жени, мъже, са добра "реклама" в очите на избирателите.
Подготви ли пандемията почвата за мащабната информационна война, която виждаме сега?
Войната в Украйна се води от две седмици, докато информационната война се води от поне 10 години. Тук не говорим за подготвяне на почва, защото ние отдавна сме на бойното поле. Тази война не е спирала. Не можем еднозначно да кажем обаче кой я печели. Можем да кажем, че информационната война в Украйна се печели от украинците. От Европа до Аржентина хората симпатизират на героизма на украинците.
Впечатлението, което остава е, че много хора на Балканите явно не симпатизират на украинците.
Това беше моето подозрение за Сърбия. Там видяхме демонстрация с едни големи руски флагове в подкрепа на Русия. Буквално два дни след това имаше демонстрация в подкрепа на Украйна, на която хората бяха два пъти повече. Мисля, че на Балканите сме твърде лесно запалими. Когато видим, че някой говори нещо, което не ни харесва, много бързаме със заключенията.
Как войната в Украйна се вписва в опитите на крайните проруски националисти да извадят България от ЕС и НАТО?
Тя е буквално вода в огъня. Може да вземем дори пример с Виктор Орбан, който преди няколко дни покани войници на НАТО в Унгария. Най-накрая се разбра, че това не са някакви празни приказки, а човешки животи са заложени на карта. Вече разбираме колко е важно да сме единни с цивилизованите нации по света. Ако вземем дори проучването на "Алфа рисърч" за спадналото одобрение към Путин. Тези хора много бързо са си направили сметката къде сме ние в тази игра. Същото наблюдение може да бъде направено за Балканите, в Босна и Косово вече се чуват призиви за увеличаване на персонала на НАТО на територията.
Доколко устойчив ще е споменът ни за Путин и войната в Украйна?
Мисля, че Путин скоро ще се нареди в историята до образа на Хитлер, а ще има все по-малко възможности да финансира своя наратив в социалните мрежи. Вече има и дума за феновете на Путин – "путинист", която най-вероятно ще се нареди до нацист и фашист.
В този контекст... нашите служби вършат ли си работата?
Няма как да знам. Но ние сме страната на великия компромис. Все ще пропуснем нещо, за да не обидим коалиционния партньор или пък някой друг. Знаете, че България е страната на компромисите. Ние искаме да сме в НАТО, но пък искаме Русия да са ни приятелите. Това сега е невъзможно. Това, което можем да кажем, е, че Унгария предприе мерки в тази посока. Словакия също, дори Австралия. Мисля, че е редно да се замислим и ние, защото ние сме от много години част от тази информационна война и е редно да се вземат мерки. Едно от първите неща, които проруският наратив обяви след спирането на "Спутник" и "Русия днес" е, че това е цензура. Това не е цензура. Цензура щеше да е, ако това не бяха инструменти за водене на война те са инструменти за война.
Как българските институции реагират на агресията през своята комуникация с обществото?
Твърде слабо. Искаме да не сме много резки, но да прокараме посланието си, без да обидим никого. В повечето случая комуникационната стратегия куца жестоко. Не е моментът да се правят компромиси и да се правиш, че не си заел страна. Дори и в момента един от наративите, които набира сила е "40 лева за бежанците на ден? Ами пенсионерите, ами...?" Сега е моментът, в който трябва да се комуникира и обясни на обществото какви мерки и защо се взимат от българските институции.
mediapool.bg