Кламер БГ - Новини: За другите може, за нас – не. Има ли проблем с тестовете за наркотици?

За другите може, за нас – не. Има ли проблем с тестовете за наркотици?

България

|
Четв, 20 Окт 2022г. 07:12ч.
За другите може, за нас – не. Има ли проблем с тестовете за наркотици?

За другите може, за нас – не. Има ли проблем с тестовете за наркотици?

Краткият отговор е "да". Има много сериозни проблеми с тестовете за наркотици. А още по-лошото е, че за тях започва да се говори едва сега, след като изследванията стигнаха и до полицаите. Но в това има и нещо позитивно – добре, че бяха служителите на МВР, та да се повдигне въпросът. Разбира се, те не заговориха от загриженост за общото благо, а от чисто егоистични подбуди – как така ще ни тестват и нас. А до онзи ден, когато същите полицаи тестваха масово граждани, нямаше проблем, нали?

Колкото и трудна за приемане да е позицията на полицаите и техния синдикат, тя все пак заслужава да бъде разгледана. Защото тази история е чудесна илюстрация на МВР – там всяка промяна е закъсняла, направена набързо, срещу нея има огромна съпротива и колкото да са добри намеренията за въвеждането й, реалността обикновено я изкривява до степен да стане тя безполезна.

Защо са против?

Масовото тестване за наркотици сред служителите на МВР бе въведено след като само за няколко дни поне трима полицаи бяха хванати да шофират след употреба за алкохол и наркотици. В цивилизованите страни подобни проверки отдавна са стандарт и никой не протестира срещу тях. У нас обаче ситуацията е по-различна.

На втория ден от тестовете полицаите скочиха срещу инициативата с обяснението, че проверките ги унижават, поискаха изследванията да спрат и дори заговориха за евентуални компенсации от страна на МВР. Какви, засега не е ясно. Но е хубаво да се знае, че пътят към евентуално обезщетение за фалшиво положителен тест за обикновения, цивилен гражданин е дълъг и трънлив. И няма да е изненада, ако паричното измерение на справедливостта, която получава накрая, е по-малко от адвокатския хонорар, платен от него самия.

Какви са последствията за полицаите и какви за другите?

Истината е, че полицай, дал положителна проба за наркотици, може да изтърпи негативни последици. Например – ще остане без работа за известно време, ще бъде гледан с лошо око, може да се притесни, да се стресира и т.н. Но едва ли някой ще го арестува. При повечето шофьори, които са цивилни граждани, е тъкмо обратното. Фалшив резултат от тест си е абсолютно основание за задържане. Не само това – може да се стигне до глоба, отнемане на книжка, а в определени случаи – дори до наказателно дело. А това вече е доста сериозно, защото влече след себе си намеса на прокуратурата, съдебно производство и в крайна сметка присъда, независимо дали осъдителна или не.

В цялата история има няколко много сериозни детайла, на които си заслужава да се обърне внимание, въпреки че те потъват покрай възмущението от полицейските искания.

Тестовете

Най-масово използваните тестове за наркотици при шофьори са DrugCheck 3000 и DrugTest 5000. И при двата вида пробите се взимат по един и същи начин – изследва се слюнка, а пробите се взима чрез натривка. Разликата е, че първият тест е по-малък и по-лесно се използва в полеви условия, например на улицата. При втория пробата се анализира от по-голяма по обем машина, която има нужда и от захранване. След вземане на пробата т.нар. касета, материалът за изследване се поставя машината, а получаването на резултат отнема няколко минути. Според производителите на тези тестове, те улавят кокаин, канабис, амфетамин, метаамфетамин, опиати и бензодиазепини. МВР ги използва поне от 2017 г.

Според запознати с практиката обаче проблемът на тези изследвания е, че те са прекалено чувствителни. Затова може да реагират положително при вещества, които не доказват задължително наличие на наркотици.

"Конкретно по отношение на бензодиазепините следва да се отбележи, че те са широко използвани във фармацевтичната индустрия при лекарствата за третиране на тревожни разстройства и нарушения на съня. Същото се отнася и до опиатите, които се влагат както в леки болкоуспокояващи, продавани без рецепта (напр. някои медикаменти за третиране на главоболие), така и в по – силни болкоуспокояващи, продавани с обикновена или специализирана рецепта. Практиката показва, че фалшиво положителен тест за наркотици може да бъде получен и при употреба на енергийни напитки, в чието съдържание пък изобщо не се наблюдава наличие на наркотични вещества", писа наскоро в блога си адвокат Силвия Петкова.

Поводът бе окончателно спечелено дело срещу фалшиво положителен резултат от подобен тест. Въпросният шофьор успява да осъди МВР за 1100 лв. Преди това обаче номерата на колата му са свалени, взета му е и книжката. Воден е до болница с белезници и под полицейска охрана. Освен това впоследствие си е платил, за да му възобновят регистрацията на колата, да му монтират номерата и да я пуснат в движение.

В определени случаи ситуацията може да се влоши още повече. Ако човекът, дал положителна проба, има предишни провинения, може да бъде арестуван и да се стигне до обвинения. Това значи задържане, мярка за неотклонение и т.н.

Това обаче не е всичко. Дори да не се стигне до арест и прокурор, един фалшив резултат буквално може да съсипе живот. Не са един и два случаите, в които хора, изкарващи си хляба с шофиране да останат без книжка и без работа заради такова нещо.

Кръвният тест

Единственият начин грешната проба от теста да бъде оборена е кръвното изследване. Като с всичко в тази история, има проблем и с резултатите от тях. За да се получат, често се чака месеци. В същото време всеки би могъл да отиде в частна лаборатория, да се изследва и да получи резултат много бързо. Пробите по линия на МВР обаче се обработват единствено във ВМА. Иначе казано, всяка взета някъде из страната, трябва да се изпрати до София. И да се чака. Колкото, толкова. Има случаи резултатът да излезе след 7 месеца. През това време си без книжка, без кола и т.н.

Наредбите

Полицаите са прави – тестването в МВР бе въведено на пожар. Прави са и за друго – има проблем с нормативната уредба. Техните изследвания се извършват по сила на наредбата за алкохол и наркотици при шофьори. Затова е логичен зададеният от тях въпрос – какво се случва с тези, които не са шофьори. На какво основание могат да бъдат санкционирани те по какъвто и да е начин? Специална наредба по този въпрос е издадена, но не е влязла в сила, това ще се случи в края на следващата година.

МВР пък се позовава на министерска заповед отпреди години, която определя наказанията за полицаи, дали положителни проби. Най-вероятно, ако има наложени санкции, те ще се обжалват. И съдът ще трябва да прецени дали може да се наказва на база министерска заповед, докато се чака влизането в сила на наредба.

А сега накъде?

Промени в реда за тестване, отчитане на пробите, наказания и т.н. едва ли ще бъдат направени лесно. Най-вероятно това няма да се случи в близките месеци. Още повече, че изброените проблеми съвсем не изчерпват списъка.

Има спорни моменти и около липсата на количествен измерител за съдържанието на веществото, както и за въздействието му върху водача. При алкохола нещата са ясни – при 1.2 промила и нагоре се носи наказателна отговорност. С наркотиците обаче нещата са доста по-сложни, защото наличието им се улавя доста по-дълго след употреба, докато при алкохола са нужни около 24 часа. Законът обаче не прави тази разлика и говори само за употреба, независимо кога, стига да е установена.

Така че за всичко това вероятно тепърва ще се говори. Не че и досега всички не знаеха. Но пък полицаите не се тестваха, а само тестваха. И всичко беше тихо и спокойно.

mediapool.bg