Кламер БГ - Новини: ЕС готви нови мерки срещу дезинформацията и зависимостта от доставчици

ЕС готви нови мерки срещу дезинформацията и зависимостта от доставчици

Европа

|
Пет, 26 Фев 2021г. 18:11ч.
ЕС готви нови мерки срещу дезинформацията и зависимостта от доставчици

ЕС трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си сигурност. Около това са обединиха лидерите на Европейския съюз по време на видео-среща в петък.

Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС настояват за по-добро съгласуване на отговора на хибридните заплахи, включително на дезинформацията. Те отбелязват необходимостта от подобряване на възможностите за движение на военни сили на европейска територия.

Освен това се очаква ЕС да приеме първата си военна концепция до март 2022 г.

Европейският съвет очаква и тясно сътрудничество със САЩ в областта на сигурността и отбраната. Ръководителите на ЕС възложиха на Европейската комисия до октомври да представи предложение за насърчаване на изследванията, развитието на технологиите и за намаляване на стратегическата зависимост в областта на особено важните технологии и веригите за създаване на стойност.

Необходимо е да инвестираме повече в отбрана, заяви на пресконференция след заседанието председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от БТА.

Той отбеляза необходимостта ЕС да бъде по-самостоятелен.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи, че ЕС има нужда от съвместими отбранителни системи.

Трябва заедно да разработваме и споделяме технологии, добави тя и отбеляза, че бюджетът на ЕС разполага с осем милиарда евро за съвместни военни разработки.

Пандемията показа, че сме прекалено зависими от веригите за доставки, особено при суровините, заяви Фон дер Лайен.

По думите е важно да не се допуска зависимост от един доставчик.

Един от отговорите е кръговата икономика, поясни тя по повод стремежа на ЕС за повишена преработка и повторна употреба на отпадналите от употреба изделия.

Заплахите

Изправени сме пред нов тип заплахи - хибридни и кибератаки, дезинформация. Toва предупредиха генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в съвместно изявление по време на срещата на европейските лидери.

"Първо, ние искаме повече стабилност и предвидимост при нашите непосредствени съседи и ще обсъдим инструментите, които трябва да използваме, за да постигнем тези цели. Второ, изправени сме пред нов тип заплахи - кибератаки, хибридни атаки и дезинформация. Трябва да укрепим нашата устойчивост и може би да приспособим средствата си за това. Трето, трябва да подобрим технологичната база. Виждаме възможности за синергия между дигитализацията, Космоса и отбраната", заяви Мишел.

Един силен ЕС има нужда от силна НАТО, каза в заключение той.

"Не можем да се справим сами с предизвикателствата, затова трябва да укрепим трансатлантическите отношения, както и тези с ЕС", каза от своя страна генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг.

"Затова и аз, както и вие, приветствам изключително силното послание на администрацията на Байдън за възраждане на съюзите и за укрепване на трансатлантическите връзки. Това ще е и основният въпрос, който лидерите на страните-членки на НАТО ще обсъдят на срещата си в Брюксел по-късно тази година. Над 90 на сто от хората, които живеят в ЕС, са жители и на страни-членки на пакта. Това означава, че до голяма степен имаме едни и същи хора, страни, членове, съседи и предизвикателства и е съвсем очевидно, че трябва да работим заедно", каза той.

Столтенберг посочи, че силите на НАТО подкрепят действията срещу пандемията. По неговите думи алиансът се е постарал здравната криза да не постави на изпитание сигурността.

Заплахите отпреди пандемията не са изчезнали, заяви генералният секретар и даде пример с действията на Русия, тероризма, възхода на Китай.

По неговите думи двете организации действат съвместно по въпросите за Западните Балкани и пресичането на незаконната миграция през Егейско море.

Новият американски държавен секретар Антъни Блинкън от своя страна увери лидерите на ЕС, че САЩ са решени да засилят сътрудничеството в рамките на НАТО.

"Той потвърди, че за Съединените щати една по-силна Европа означава силна НАТО и силно партньорство", съобщиха част от лидерите, участвали в разговора с Блинкън.

Борисов: Ще задълбочим сътрудничеството със САЩ

Българският премиер Бойко Борисов посочи от своя страна, че по линия на сигурността и отбраната трябва да продължи утвърждаването на интересите и ценностите на ЕС, което ще подпомогне неговата устойчивост и готовност за ефективно справяне с всички заплахи и предизвикателства в сферата.

"Убедени сме и се надяваме, че с новата американска администрация ще продължим да работим още по-добре в контекста на евроатлантическите ни отношения и да задълбочим сътрудничеството ни", отбеляза премиерът Борисов и изрази огромни очаквания по повод предстоящата Среща на върха на НАТО.

По време на онлайн заседанието премиерът Бойко Борисов посочи, че плановете на НАТО трябва да се актуализират:

"Не е необходимо една държава да има абсолютно всичката техника, която има на пазара. Точно обратното - трябва да има там, където има възможности в регионите, да се комбинират въздушните, морските, сухопътните сили, и да имат своята логистика".

Евролидерите и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обсъдиха т.нар. "Стратегически компас". Разработването на документа започна през 2020 г. като целта му е да внесе по-голяма съгласуваност в отделните инициативи в областта на сигурността и отбраната.

Стратегическия компас дава възможност ЕС да засили своето влияние в НАТО като сигурност и отбрана, посочи министър-председателят Бойко Борисов.

mediapool.bg