Всички участници в инцидента в Охрид (побоят над секретаря на българския културен клуб "Цар Борис III" Християн Пендиков) са членове или симпатизанти на ВМРО-ДПМНЕ. Това се посочва в позиция на управляващата партия в Република Северна Македония СДСМ.
Побоят над Пендиков преди седмица доведе до силно напрежение между двете страни, което заплашва да блокира евроинтеграцията на Скопие. ВМРО-ДПМНЕ е най-голямата опозиционна партия в Северна Македония и през последните месеци разви голяма антибългарска кампания.
Партията отказва да подкрепи и вписването на българите в македонската конституция, което е едно от основните искания на София, за да започне Северна Македония реални преговори за присъединяване към Европейския съюз.
От СДСМ посочват, че има снимки на замесените с председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски и със заместника му Александър Николоски. Един от нападателите е служител в администрацията на кмета на Охрид, също от ВМРО-ДПМНЕ
От СДСМ уточняват, че на случилото се в Охрид институциите са реагирали бързо, МВР веднага е успяло да открие нападателите, а по сигнала се е задействала и компетентната прокуратура, съобщи БТА.
"Насилието от всякакъв вид е недопустимо, както неприемливи са и всички опити за възпрепятстване на европейския път и обиди към чувствата на македонските граждани. ВМРО-ДПМНЕ е политическа партия, която работи срещу европейския път на страната и няма право да говори по тази тема. Страната ни няма нужда от разпалване на атмосферата. Всички трябва да се съсредоточат върху икономическия растеж и продължаването на европейския път, конституционните промени за интеграция в ЕС. Който не допринася за този план, само обслужва нечии други интереси и действа според нечий друг дневен ред", пише в съобщението на СДСМ.
В събота ще се проведе традиционното почитане на годишнината от рождението на Гоце Делчев. Очаква се двете страни да съгласуват необходимите мерки, за да не се стигне до ексцесии. Тази седмица вътрешният министър Иван Демерджиев и председателят на ДАНС Пламен Тончев ще посетят Скопие.
Македонските власти обявиха, че обмислят да не допуснат до страната някои български лица, но в крайна сметка не се взе подобно решение.
София предупреди, че при подобна стъпка ще последва "безпрецедентен отговор".
В интерес на трети страни
Външният министър Буяр Османи от своя страна коментира пред Радио Свободна Европа, че Русия е една от държавите, които имат интерес да поддържат конфликтите в региона, за да може по-лесно да упражнява влияние.
"В този смисъл последната ескалация между България и Северна Македония ще бъде добре дошла за много трети страни, които ще видят шанс тук да бъде поддържан един перманентен конфликт", министърът на външните работи на РС Македония Буяр Османи, цитиран от БГНЕС.
Той посочи, че няма директна информация, че руското разузнаване "подкопава" българо-македонските отношения.
"Нямам такава пряка информация, но трети сили имат интерес да поддържат живи конфликтите в този регион, някога замразени, с цел да оказват по-лесно влияние в нашия регион – това вече е познато от историята и това влияние сме го виждали с различен интензитет в различни периоди не само между България и Северна Македония, но и изобщо на Западните Балкани. Вероятно последната ескалация ще бъде добре дошла за много трети страни, които ще видят в нея шанс за поддържане на един перманентен конфликт. Дали това е в наш интерес? Не съм съгласен", заяви Османи.
"Диспропорционална реакция"
Той отказа да коментира причините, поради които българският посланик в страната беше изтеглен за консултации в България.
"Ако това е свързано с инцидента в Охрид, бих го оценил като диспропорционална реакция, тъй като това на първо място е отделен инцидент, за който държавата предприе всички възможни мерки. Нападателите бяха идентифицирани веднага, единият е в ареста, президентът, премиерът и министърът на външните работи го осъдиха веднага. Аз отидох в София, изразихме онова, което държавата трябва да покаже спрямо наш гражданин, така че наистина не виждам връзка между този случай и реакцията", каза външният министър.
Според него от отделен инцидент не може да се правят генерални изводи и заключения за това как държавата се отнася към общностите.
"Република България влиза в изборен процес. Те имат избори на 2 април, а вече две години няма редовно правителство и това е един утежняващ фактор. Обикновено изборите усложняват чувствителните въпроси и не дават възможност за дипломация, за да си свършат както трябва работата тези, които трябва да поддържат комуникация. За съжаление, у нас също има политиканстване в тази посока, затова коментирах, че е открит сезонът на провокаторите, насилниците и политическите печалбари и сега всеки действа. Но ние трябва да прекратим този цикъл на взаимно влошаване на отношенията и да върнем положителния дневен ред", каза Османи.
"Още един мандат за Джамбазки"
С последните събития и с искането на българския евродепутат Ангел Джамбазки да му бъде забранено да влиза в страната на 4 февруари - рождения ден на Гоце Делчев, заради възможни провокации, нашето общество само му дава шанс утре да бъде избран за евродепутат.
"Българското общество го отхвърли на последните избори, не допуснаха партията им да влезе в българския парламент. За съжаление, смятам, че нашето общество току-що осигури на Джамбазки още един мандат в Европейския парламент, създавайки политическа звезда от тотален маргинал в българското политическо общество, посочи външният министър Буяр Османи.
mediapool.bg