Кламер БГ - Новини: Официално: Кой влиза в служебния кабинет

Официално: Кой влиза в служебния кабинет

България

|
Вт, 11 Май 2021г. 15:50ч.
Официално: Кой влиза в служебния кабинет

Президентът Румен Радев представи във вторник служебно правителство, което ще ръководи страната до избора на редовно правителство от следващия парламент. Както се очакваше, служебен премиер ще е Стефан Янев, досега президентски секретар по отбраната. Кабинетът е съставен предимно от технократи, единствената партийна фигура е дългогодишният политик от БСП Янаки Стоилов, който ще оглави правосъдното министерство. Министерствата на финансите и на икономиката ще бъдат поверени на двама възпитаници на Харвард – Асен Василев и Кирил Петков, известни със своите новаторски и реформаторски виждания. Друго ключово назначение е на Бойко Рашков за силов вицепремиер и министър на вътрешните работи.

Президентът назначава служебното правителство със свой указ на 12 май, а с друг указ разпусна 45-ото Народно събрание и насрочи парламентарни избори за 11 юли.

Съставът на служебното правителство:

Стефан Янев – служебен министър-председател

Гълъб Донев - заместник министър-председател по икономическите и социалните политики и служебен министър на труда и социалната политика.

Бойко Рашков - служебен заместник министър- председател по обществен ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи

Атанас Пеканов - служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства.

Асен Василев - служебен министър на финансите;

Георги Панайотов - служебен министър на отбраната;

Стойчо Кацаров - служебен министър на здравеопазването;

Виолета Комитова - служебен министър на регионалното развитие и благоустройството;

Николай Денков - служебен министър на образованието и науката;

Светлан Стоев - служебен министър на външните работи;

Янаки Стоилов - служебен министър на правосъдието;

Велислав Минеков - служебен министър на културата;

Асен Личев - служебен министър на околната среда и водите;

Христо Бозуков - служебен министър на земеделието, храните и горите;

Георги Тодоров - служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията;

Кирил Петков - служебен министър на икономиката;

Андрей Живков за служебен министър на енергетиката;

Стела Балтова - служебен министър на туризма;

Андрей Кузманов - служебен министър на младежта и спорта.

В сряда президентът лично ще представи състава и приоритетите на служебните министри.

Пълните биографии на членовете на служебния кабинет може да видите ТУК.

Кой е премиерът Стефан Янев?

Янев е много близък до Радев и бе министър на отбраната в предишното служено правителство, назначено от президента през 2017 година. Тогава Янев проведе мащабна ревизия и смяна на кадрите във висшия ешелон на военното министерство.

Обяви и десетки съмнителни сделки, но от разкритията не последва нищо.

Янев е бил аташе по отбраната във Вашингтон.

Вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев за последно бе секретар по социални политики и здравеопазване в екипа на президента Румен Радев, а преди това има дългогодишен стаж на различни управленски нива в Министерството на труда и социалната политика и други социални институции.

Другият силов вицепремиер и вътрешен министър Бойко Рашков е един от малкото хора в системата, който си позволява остри критики към главния прокурор Иван Гешев. Той е бивш директор на Националната следствена служба и бивш председател на Националното бюро за контрол на СРС.

В това си качество той влезе в челен сблъсък с бившия шеф на държавното обвинение Сотир Цацаров, който практически блокира контрола над СРС-та, а парламентът направи така, че да превърне институцията, контролираща подслушването, във фасаден орган, отстранявайки всички неудобни нейни членове начело с Бойко Рашков.

Прави впечатление, че част от икономическите министри са млади, високо образовани и реформаторски настроени кадри.

Вицепремиерът Атанас Пеканов за европейските средства е икономист в Австрийския институт за икономически изследвания (WIFO), във Виена, Австрия, и лектор във Виенския университет по икономика и бизнес (WU Wien). Преди това е работил в Европейската Централна Банка във Франкфурт, Германия.

През есента в интервю за Mediapool Пеканов разви тезата, че сравнително консервативната фискална политика на правителството на ГЕРБ, оринтирана към по-пестеливо харчене в отговор на световната пандемия, отразява мислене отпреди 10-15 години. Според Пеканов бюджетният дефицит трябва да е приблизително двойно по-висок от обсъждания тогава с цел да се даде мащабен отпор на кризата с по-сериозни и целенасочени държавни инвестиции.

Завършилият Харвард Асен Василев е служебен министър на финансите. Той бе министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков през 2013 г., назначено от тогавашния президент Росен Плевнелиев. Като служебен министър на икономиката и енергетиката Асен Василев предприе енергични стъпки за реформа на закостенелия и затъналия все още в зависимости отрасъл. Създаде обществен съвет към ведомството и представи модел за ценова реформа, която да балансира интересите и на производителите и доставчиците на електроенергия, и на потребителите. Тя беше базирана на доклади на Световната банка и Европейската комисия, но остана в забвение. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова поръча нов анализ на Световната банка, който близо четири години по-късно предложи решения, сходни на тези на Василев. И те обаче още не са факт.

За изненадващо може да се смята назначението на Георги Панайотов за военен министър. Той е дипломат от кариерата и няма съществен опит в отбраната.

През последните дни за поста се спрягаше името на бившия военен министър Николай Цонев.

Здравният министър Стойчо Кацаров е бивш депутат от ОДС и зам.-министър на здравеопазването в правителството на Иван Костов. Отстоява твърди позиции за по-малко намеса на държавата в здравеопазването, свободен пазар и конкуренция.

Последните близо 15 години ръководи неправителствената организация Център за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ), с която е водил множество дела срещу различни държавни регулации в здравния сектор като лимитите за лечение на НЗОК и медицинските стандарти на МЗ.

Кацаров е последователен критик на здравните политики и на трите кабинета на Бойко Борисов, включително на реакцията срещу епидемията от Covid-19.

Архитект Виолета Комитова е служебен министър на регионалното развитие и благоустройството.

В служебното правителство на Огнян Герджиков (2017 г.) тя беше заместник-министър в същото ведомство. Тогава критикува Националната програма за обновяване на частните жилищни сгради заради цената и качеството. Нарече "необосновано високи референтните стойности", по които бяха санирани първите блокове по програмата. В последствие цените бяха намалени. Като заместник-министър тя критикува и липсата на контрол при извършването на строително-монтажните дейности. Озеленяването на градинките пред блока, подмяната на тротоарните плочки, ВиК-щрангове, асансьори, звънци и т.н.ги определи като недопустими дейности по програмата. Служебният кабинет на Огнян Герджиков сезира прокуратурата за това, която обаче не откри нарушения.

Доц. д-р Виолета Комитова идва от Университета по архитектура, строителство и геодезия(УАСГ), където преподава. Тя има 25-годишен стаж в учебното заведение. Автор е на архитектурни проекти, има множество научни публикации и е участвала в редица изследователски разработки в сферата на урбанизма, градоустройството, индустриалните зони, промишлена архитектура и други.

Виолета Комитова завършва образователна степен магистър по архитектура през 1980 г. в УАСГ, София. Има редица професионални специализации, между които в Университета Де Монтфорт в Лестър, Великобритания през 1994 и 1996 г., в Университета на Източен Лондон през 1999 г. и в Училището по архитектура в Дъблин през 2000 г.

В професионалния си път се развива в областите на строителството, инвестиционните проекти, урбанизма и градоустройството, европейски проекти по програмите ФАР, Темпус, Еразъм-Сократ, Програмата за развитие на селските райони.

Члене на Съюза на архитектите и на Камарата на архитектите у нас, както и в Международния съвет за изследвания и иновации в сгради и строителство, Работни комисии W63 (Affordable Housing) и W96 (Architectural Management). Владее английски и руски език.

Образователният министър Николай Денков е изявен учен в областта на химията. Той беше служебен министър на образованието в кабинета на Огнян Герджиков и зам.-министър на образованието в кабинета Борисов-2, но напусна поради "съществени различия с приоритетите и стила на работа" на тогавашния министър Меглена Кунева и след като тя извади от ресора му развитието на оперативната програма "Наука".

Светлан Стоев е назначен за служебен министър на външните работи. Той е дипломат от кариерата, като досега бе посланик в Дания.

Дългогодишният кадър на БСП Янаки Стоилов е назначен за служебен министър на правосъдието.

Янаки Стоилов е един от българските юристи с най-дълъг парламентарен стаж. Той е бил народен представител в седем състава на Народното събрание, неизменно в групата на БСП.

Стоилов е известен със силно консервативните си позиции отношение на съдебната власт. Той беше председател на правната комисия в 40-ото Народно събрание. В този парламент БСП лансира създаването на съдебния инспекторат, който се превърна в инструмент за политическа намеса в работата на съда, защото всичките инспектори се избират от парламента на партиен квотен принцип. Тогава БСП прокара и неимоверно разширяване на възможностите на специалните служби да следят българските граждани чрез трафични данни, а операторите на трафични данни бяха задължени да съхраняват данните на гражданите за повече от една година. 40-ото Народно събрание стана известно и с поправката "Ванко 1" в Наказателния кодекс, която доведе до освобождаването на рапъра Иван Главчев.

Янаки Стоилов е противник на идеите за намаляването на правомощията на прокуратурата и е критик на либералната доктрина, прокарвана от Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Велислав Минеков пък е служебният министър на културата.

Асен Личев е служебен министър на околната среда и водите. Личев бе дългогодишен служител на екоминистерството и оглавяваше дирекцията по водите, преди да бъде пенсиониран. Безспорен експерт по управлението на водните ресурси, експлоатацията и свързването на водната инфраструктура.

Христо Бозуков е служебен министър на земеделието, храните и горите.

Проф. Христо Бозуков заема за втори път поста служебен министър на земеделието. Дебютът му бе в служебния кабинет на Огнян Герджиков (27 януари 2017 – 4 май 2017).

Той показа още в началото на предходния си мандат, че може да прави ключови рокади, като уволни тогавашния шеф на фонд "Земеделие" Румен Порожанов. Първо той директно му поиска оставката, но и постави ултиматум - от 1 час, за да я получи. "За да може да бъде извършена коректна проверка в Държавен фонд "Земеделие" очаквам оставката на Румен Порожанов до 1 час", заяви той през 2017 г.

Един от големите спорове между екипа на Христо Бозуков и предходния на Десислава Танева от ГЕРБ бяха субсидиите за агроекология и биологично земеделие. "Гъската изяде субсидията" - така Бозуков описа ситуацията в министерството, която заварва. От думите му стана ясно, че зърнопроизводителите са усвоили тези средства, твърдейки че в нивите им гнездат диви гъски, дори и в местообитания, където не се срещат. Той спря прием на нови проекти за биоземеделие и посочи, че няма пари. Евросредствата били усвоени за 2 вместо за 7 години. Екипът на ГЕРБ твърдеше, че средства има, но не могли да се направят правилните разчети.

Бозуков беше част от инициативния комитет за издигането на Румен Радев за президент. През 2013 г. Бозуков оглави Селскостопанска академия, но през 2015 г. бе освободен от правителството на ГЕРБ. Той е и тесен експерт по тютюна, бил е директор на Института по тютюна.

Георги Тодоров е служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Той заема поста след като три пъти бе зам.-министър на транспорта. Първото му назначение бе в правителството на Пламен Орешарски (2013 – 2014 г.), избрано с гласовете на БСП и ДПС. Остава и в служебното правителство на Георги Близнашки, назначено от президента Росен Плевнелиев (ГЕРБ)през 2014 г. За трети път заема поста на зам.-министър на транспорта в служебния кабинет на Огнян Герджиков (2017 г.), назначен от президента Румен Радев (БСП).

Георги Тодоров е магистър по правоог Университета за национално и световно стопанство в София. Професионалната му кариера преминава още през Столична община, където беше шеф на дирекция "Транспортна инфраструктура". Има опит в ръководството на държавни и частни фирми. Георги Тодоров е бил и е член на Съвета на директорите на "България Ер" ЕАД, която е собственост на холинга "Химимпорт". Бил е и заместник-председател на директорския борд на държавната компания "Пристанище Бургас" ЕАД, както и председател на Съвета на директорите на "Информационно обслужване" АД и на "Български пощи" АД.

Георги Тодоров е съдружник в "Бултех-ИС" ООД заедно с Николай Иванов, показва справка в Търговския регистър. Компанията се занимава със системи за пътна безопасност. Николай Иванов е председател на Българската браншова асоциация по пътна безопасност, а Тодоров е в ръководството на организацията. Георги Тодоров ползва английски и руски езици. Семеен е и има три деца.

Кирил Петков е служебен министър на икономиката. Кирил Петков е харвардски възпитаник и има впечатляваща кариера на предприемач и иноватор. Фирмата му ПроВиотик създава био вегански пробиотик на капсули и таблетки с доказани антибактериални свойства, базиран върху българския щам на "Лактобацилус булгарикус", изолиран от кокиче и култивиран не в мляко, а в морковен сок. Продуктът е изключително популярен в САЩ, Канада, Франция, Англия, Австрия, Япония и Румъния.

Работил е за Макайн Груп, 6 милиардна компания, която инвестира и управлява мащабни производствени проекти в Северна Америка и Европа.

Завършил е финанси в университета на Британска Колумбия във Ванкувър, както и магистратура по Бизнес администрация в Харвардския университет, където е класиран в топ 10% на неговия випуск.

Петков е един от основатели на Центъра за Икономически стратегии и конкурентоспособност, работещ с Харвардския университет, където преподава курсове по икономическо развитие и микроикономика на конкурентоспособността.

През 2018 година Кирил Петков и неговият баща организират спасителната операция за Боян Петров в Хималаите.

Андрей Живков е служебен министър на енергетиката.

За втори път за служебен министър на туризма е назначена Стела Иванова Балтова. Тя заемаше пост и в кабинета на Огнян Герджиков, назначен от Румен Радев.

Завършва средното си образование в Гимназия с преподаване на френски език "Захари Стоянов" – Сливен.През 1988 г. завършва Химикотехнологичния и металургичен университет, София, със специалност "Технология на полимери, текстил и кожи". Продължава образованието си в Университета на Северен Елзас, Франция. Магистър е по дигитален маркетинг. Притежава различни бизнес квалификации от европейски и световни институти.

В периода 2002 - 2005 г. е на дипломатическа работа като икономически съветник, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси в Копенхаген, Дания. По-късно работи в дирекция "Външноикономическа политика" на Министерство на икономиката и енергетиката.

През 2007-2009 г. е заместник-председател на Държавна Агенция по туризъм. Координатор е на Средносрочна рамкова инвестиционна програма 2008- BG161PO001/3.3-01/2008 по Оперативна програма "Регионално развитие" (2008-2009). Ръководи проекти в областта на националния маркетинг (2008-2011).

Стела Балтова е доцент по икономика на бизнес услугите. Преподава в магистърските програмите "Управление на туризма" и "Предприемачество и иновации" на Международното висше бизнес училище - Ботевград. Директор е на Центъра за продължаващо обучение в МВБУ.

Андрей Кузманов - служебен министър на младежта и спорта.

mediapool.bg