Кламер БГ - Новини: След вълна от оставки софийската Втора градска болница няма да става инфекциозна

След вълна от оставки софийската Втора градска болница няма да става инфекциозна

България

|
Вт, 17 Март 2020г. 16:25ч.
След вълна от оставки софийската Втора градска болница няма да става инфекциозна

Вълна от оставки в общинската Втора градска болница в София, която трябваше да стане инфекциозна болница за прием на болни от коронавирус. 85 лекари, сестри и санитари са подали молби за напускане до 16:00 часа в понеделник. Последваха срещи на представители на Българския лекарски съюз, както и на кмета Йорданка Фандъкова с работещите в болницата. Резултатът от това за момента е, че планът за превръщането на болницата в инфекциозна се отменя.

Само едно отделение – пулмологичното, ще бъде преустроено, за да приема пациенти с Covid-19, съобщи във вторник кметът Фандъкова. То ще има отделен вход и ще заработи като инфекциозно, когато има достатъчно персонал. Краен срок за това няма.

Отделението ще разполага с десетина легла за прием на хора с коронавирус или съмнения за такъв. Според първоначалния план в цялата болница трябваше да бъдат осигурени места за 50 пациенти с инфекциозното заболяване. Във Втора градска болница трябваше да се приемат по-леки случаи и тя да е като резерв, ако се изчерпят местата в държавните лечебни заведения, определени за лечение на случаите на коронавирус.

Част от работещите в общинската болница обаче обявиха, че не са подготвени да работят в инфекциозна болница, че никога не са го правили, а техника за хора с дихателна недостатъчност липсва.

Притеснения

"Две седмици липсва информация какво ще се случи с болницата и с лечението на болни. Хора с 40 години стаж плачат и подават оставки", каза пред бТВ д-р Георги Тодоров, завеждащ интензивното отделение. По думите му във Втора градска болница няма подготвени специалисти за лечение на болни с тежка дихателна недостатъчност, няма осигурена и апаратура и предпазни облекла за медиците.

Добави, че повечето лекари в болницата са в предпенсионна или пенсионна възраст. Затова смятат, че работата с болни от коронавирус би била опасна за тях.

"Ние смятаме, че болницата ни няма необходимия ресурс да бъде преобразувана в инфекциозна. Тежко болните пациенти често се нуждаят от реанимационни мероприятия. Ние нямаме такова отделение. Имаме трима реаниматори, които са на график. За инвазивна вентилация имаме два апарата", каза пред БНР Николина Колева, лекар специализант.

Директорът на лечебното заведение д-р Стефан Узунов признава, че не знае дали няма да бъдат подадени още оставки. Заради ситуацията в болницата дойдоха представители на лекарския съюз, както и кметът Фандъкова.

Липсата на подготовка не е ненормална

"Разбрах за проблема и съм тук за да говоря с колегите. В една такава ситуация те трябва да бъдат подкрепени. Обществото очаква от нас да сме на първия ред. Няма нищо страшно в това да излезем и да се борим. Мога да кажа, че ние лекарите трябва да излезем от домовете си. Ние трябва да сме в болниците, защото обикновеният човек разчита изцяло на нас", каза по-рано през деня пред Нова тв д-р Асен Меджидиев от Българдския лекарски съюз.

"Всеки един човек очаква от нас да го защитим. Това, че е една болница не е подготвена не е нещо ненормално. В Китай създадоха болници за дни без да са готови със специалисти в тях. Трябва да се действа адекватно и бързо. Това важи за цялото общество и най-много за нас. Правителството има огромния ангажимент да оборудва тези лечебни заведения", добави още той.

След срещата с работещите в болницата Фандъкова обясни, че явно има проблем с комуникацията, тъй като на хората са осигурени защитни облекла, а шефът на белодробното отделение заявил, че хората му са напълно готови да приемат болни с коноравирус.

План Б

По-късно тя съобщи, че здравният министър Кирил Ананиев одобрил решението само едно отделение да бъде преобразувано в инфекциозно. „Изключително съм благодарна на лекарите от пулмологичното отделение д-р Халил и д-р Добринка Иванова, които декларираха, че са готови да започнат работа. Благодаря и на техните колеги, които ще останат да лекуват пациенти, положителни за COVID-19“, написа Фандъкова в профила си във Фейсбук.

Според нея болницата разполага с необходимите защитни облекла и доставките ще продължат. Медиците, които ще работят със заразени от коронавирус ще получат и допълнително финансиране. Трансформиращото се пулмологично отделение ще получи още един апарат за обдишване, предоставен от "една от големите частни болници с личното съдействие на проф. Иво Петров" (той е и общински съветник от ГЕРБ).

Останалите отделения би трябвало да продължат да приема други пациенти, както и досега. "Доколко това е възможно е въпрос, на който те сами ще си отговорят", коментира кметът.

Не е ясно до колко пациентите ще искат да се лекуват в общинската болница при положение, че в нея се приемат и заразени с коронавирус.

"На твърденията на някои лекари, че не са подготвени да лекуват това заболяване, ще кажа само, че студенти по медицина и лекари от всички специалности се записват доброволци. Националният щаб изпрати инструкции към медицинския персонал затова какво лечение се прилага на база опит на китайските им колеги. Като съпруга на лекар знам какво означава лекарската професия. Знам риска за семейството, за близките, за дните отсъствие от вкъщи. За това не си подготвен, това е начин на живот, който приемаш", допълни още Фандъкова.

mediapool.bg