След неуспеха на разговорите със "Сиела Норма", Централната избирателна комисия (ЦИК) е получила официално предложение от друга фирма да достави допълнителните 1500 машини за предстоящите парламентарни избори.
Досега машинното гласуване в България бе обезпечавано само с устройства, поръчани на "Сиела Норма". В момента обаче трябва да се набавят повече устройства, заради променените изборни правила. ЦИК обяви максимална прогнозна стойност от 6.5 млн., включващи и логистика, и софтуер. "Сиела Норма" отговори, че осигуряването на 1500 машини в такива кратки срокове ще струва поне 14-15 млн. лева. ЦИК прекрати преговорите с фирмата, която след това проведе среща със служебния премиер в опит да постигне увеличение на предвидените пари. Засега правителството не е казало дали е склонно да даде исканата от "Сиела Норма" сума, която според ЦИК не е добре обоснована.
В четвъртък зам.-председателят и говорител на комисията Цветозар Томов съобщи, че е постъпило предложение от друга фирма – "Панов" ЕООД, която твърди, че може да достави до 5000 машини. Компанията обаче иска аванс от 50% от евентуалната договорена сума предварително, което според Томов е невъзможно, но офертата ще бъде разгледана от ЦИК.
"Комисията ще разгледа това предложение и ще види дали то може да отговори на техническите спецификации, които са вече приети. И ако това е така – вероятно ще влезем в контакт с тази фирма", каза той и добави, че ЦИК още не се е запознала с детайлите на предложението.
Ами ако правителството отпусне още пари?
Томов добави, че има преговори за увеличаване на план-сметката за изборите, но засега не може да каже нищо повече, защото самата ЦИК няма повече информация. По-рано тази седмица директорът на "Сиела Норма" Веселин Тодоров се срещна със служебния премиер, за да обясни в детайли защо фирмата не може да се вмести в определените 6.5 млн. лева.
Цветозар Томов обаче посочи, че дори кабинетът да отпусне повече пари за машини, ЦИК има резерви към обявената от "Сиела Норма" сума.
Той поясни, че едва преди два-три дни "Сиела Норма" за пръв път е представила разбивка на разходите, които смята, че ще направи, за да изпълни поръчка и за доставка на машини, и за логистика, и за софтуерно осигуряване. "Ние плащаме с пари на данъкоплатците и не можем да харчим тези пари, без да бъде достатъчно обоснован този разход", каза Томов.
Той уточни, че няма морално и юридическо право да споменава детайлите в разчета на "Сиела Норма", но "някои от позициите в нея опредено са неприемливи". "Ако фирмата, която е потенциален изпълнител, не коригира, едва ли може да се стигне до споразумение", добави говорителят на комисията.
Ако няма допълнителни машини?
Томов подчерта, че ако не бъдат осигурени допълнителните 1500 машини, няма да се стигне до провал на изборите, но няма да има по две машини в най-големите секции. Подобен развой обаче вероятно ще доведе до опашки и напрежение.
Според говорителя на ЦИК и с наличните 9600 устройства може да се изпълни законовото изискване да има машинно гласуване в секциите с над 300 избиратели в страната и чужбина.
"До момента в страната по предварителна информация секциите с повече от 299 избиратели не надхвърлят 9400, а тези в чужбина са малко над 200. Нека видим окончателните числа. В най-крайния случай секциите, в които по закон трябва да инсталираме машини, ще бъдат с 20-30, максимум 50 повече от броя на устройствата. Това в никакъв случай не е ситуация, в която да но можем да изпълним закона", каза Томов.
Той припомни, че Изборният кодекс дава и друга възможност – там, където има обективни пречки за провеждането на машинен вот, ЦИК може да вземе решение за гласуване с хартия.
Говорителят на ЦИК добави, че ако няма допълнителни машини, е по-малко притеснен за секциите и гласуването в чужбина. Причината е, че зад граница избирателите са по-мобилни и ако пред една секция има голяма опашка, могат да се преместят в друга секция – нещо, което е невъзможно в страната, защото гласуващите са обвързани с адресната си регистрация и конкретно място за гласуване.
Каквото и да стане, трябва да се осигури логистика и софтуер
Дори да не се купуват допълнителни машини, се очаква ЦИК да вземе решение за ново пряко договаряне със "Сиела Норма", но с друг предмет - осигуряване на софтуерното обслужване и логистиката на машинните за парламентарните избори на 11 юли и частичните местни избори на 27 юли.
"Ние се нуждаем от такава поръчка, защото "Сиела" са били изпълнител и на предишните избори и на по-предишните, имат опит в това отношение. Ние сме доволни от това сътрудничество, независимо от разправиите на тема пари, няма причина да не го продължим. Между нас и "Сиела" не съществува напрежение по тази тема, но има неща за доизчистване", каза Томов.
От "Сиела Норма" вече обявиха, че са предложили, ако не бъдат закупени новите машини, да се ангажират с поддръжката и логистиката на сегашните. По думите на Веселин Тодоров при такъв развой ще могат да се вместят в средствата, с които ЦИК разполага в момента, а именно 6.5 млн. лева без ДДС.
Томов обаче намекна, че ЦИК има резерви и към обясненията на разходите на фирмата за логистика и софтуер.
Върви се към финализиране на предишната сделка
За момента поръчани за предишните избори 9600 машини продължават да не са собственост на държавата.
"Работи се по въпроса за финализиране на договора, съгласно който "Сиела Норма" достави машините и отговаряше за логистиката и софтуерното осигуряване на изборите на 4 април. Нещата са във финална фаза, но има някои неща, които подлежат на уточняване", посочи Томов.
По думите му ЦИК е изпратила две писма до "Сиела Норма" за някои детайли, чието неизпълнение до този момент е пречка за финализирането на договора и извършването на заплащането.
mediapool.bg