Коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България" получава подкрепата на 26.4% и има малък аванс пред ГЕРБ, която има подкрепата на 25.2% от изразилите готовност да гласуват. Това показва изследване на "Алфа рисърч", измерващо електоралните нагласи на старта на предизборната кампания.
Невъзможността на партиите да излъчат стабилно управление и недоверието, че този път ще бъде излъчен кабинет, демотивират избирателите да участват в поредните парламентарни избори, се казва в анализа на агенцията.
Едва 39% от българите показват готовност да гласуват, а колебание изразяват други 28%, като 33% са категорични, че няма да гласуват. Относително висока мобилизация е налице сред най-политизираните избиратели, което очертава 2-ри април като битка между най-ревностните симпатизанти на партиите.
Предприетите от политическите сили предизборни ходове раздвижват електоралната картина, но без да пренареждат цялостната политическа ситуация.
Обединението между ПП и ДБ носи символична начална преднина пред основния опонент ГЕРБ, но засега остава малко под общия резултат на двете формации от октомврийския вот. При очертаващата се ниска избирателна активност и в зависимост от кампанията, е възможно сравнително малък брой гласове да променят съществено тази дистанция във всяка от двете посоки.
За момента ПП-ДБ се ползват с подкрепата на най-мотивираните привърженици на двете формирования и биха могли да подобрят позициите си, ако съумеят да привлекат по-млади и по-незаинтересувани избиратели
Част от твърдите привърженици на ГЕРБ-СДС, най-вече жители на областните градове, все още не са намерили достатъчен стимул да отидат до урните на 2-ри април. От това как всяка от формациите се справи с тези предизвикателства ще зависи победителят във вота и получател на първия мандат за съставяне на правителство.
Има някаква интрига и за третата позиция, макар и много по-малка. ДПС има 13.2% от твърдо решилите да гласуват, а сравнително близо до тях е "Възраждане" с 11.3%
БСП започва кампанията със 7.4%, като дори на този ранен етап се регистрира ясен спад в електоралната ѝ подкрепа.
"Вътрешните противоречия отливат привърженици от столетницата, които се преориентират в различни посоки. Изтичането е най-вече към новосформираната коалиция "Левицата", но също към "Възраждане" и "Български възход", сочи анализът на "Алфа рисърч".
Три партии са относително близо до изборната бариера, но на старта на кампанията са все още под нея. Поради сравнително ниската мобилизация на симпатизантите им под прага остават Български възход с 3.8%, "Левицата" с 3.6% и ИТН с 3.2%.
Евентуална широка коалиция между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС се подкрепя категорично от едва 5% от пълнолетните българи, но 28% я приемат за възможен компромис, като изразяват умерено одобрение за нея.
Коалиция между първите две формации е нежелана от 50% от българите. По-склонни да я подкрепят са привържениците на ГЕРБ, докато мнозинството от тези на ПП-ДБ остават дистанцирани. Избирателите на ДПС, Български възход, ИТН се отнасят по-скоро неутрално, а сред най-ярките противници на тази възможност са симпатизантите на БСП и "Възраждане".
Решението на политическата криза няма да дойде от избирателите, а от способността на партийните лидери да ги убедят в правилността на следващите си действия, се казва в изследването на "Алфа Рисърч".
Изследването е проведено в периода 21 – 27 февруари 2023 г. от Алфа Рисърч и се реализира със собствени средства на агенцията. Проучването е проведено сред 1007 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е двустепенна извадка, стратифицирана по регион и тип населено място, с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.
mediapool.bg